Kommentaar

Ivo Rull | Tõrksa taltsutamine ja EKRE parketistumine (35)

Ivo Rull, kommunikatsiooniekspert, 20. märts 2019 17:46
2005.aasta oktoobris sisenes kaitseministri kabinetti reformipoliitik Jürgen Ligi, kes oli selle päevani avalikult propageerinud väikesearvulisele palgaarmeele ülemineku vajadust. 2007.aasta aprillis lahkus Ligi kaitseministri ametist absoluutselt laiapõhjalist riigikaitset ning sundajateenistust pooldava poliitikuna. See ning paljud sarnased näited annavad mulle aluse arvata, et kui EKRE saab valitsusse, siis muutub oluliselt mitte üksnes nende retoorika, vaid ka paljud poliitilised seisukohad.

EKRE valimiseelse retoorika tasandumist võivad tähelepanelikud poliitikavaatlejad täheldada juba nüüd. Mõistagi toimub see sujuvalt ning arusaadavalt keelduvad EKRE juhtpoliitikud oma näo säilitamiseks varasemate reljeefsete sõnavõttude eest vabandamast. Olgu pealegi, las need verbaalsed metafoorid jäävad minevikku plinkima. Hoopis tähtsam on, milliseks kujuneb EKRE reaalpoliitiline agenda edaspidi.

Põhilise töö tõrksate ekrelaste taltsutamiseks teevad aga ära meie tublid bürokraadid ministeeriumites. Esmalt tuleb EKRE poolt valitususse lähetavatel poliitikutel läbida väga põhjalik taustakontroll riigisaladustele ligipääsuks. Võimalik, et keegi neist ka selles põrub või põrumise kartuses riigisaladuse loast hoopistükkis loobub.

Siis võtavad värsked ministrid vastu erinevad kantslerid, kelle tööstaaž ulatub paarist kuni paarikümne aastani. Veel enne kui mõni verivärske EKRE minister jõuab kaabu oma kabineti nagisse riputada, tehakse talle selgeks, milline naga ta tegelikkuses riiklikus asjaajamises on. Järgneb põhjalik jah-minister-stiilis  kodustamisprotsess kogu ministeeriumi personali poolt.

Nii nagu Savisaar tegi Boroditšist poliitiku üheksa kuuga, saab iga ministeerium tõrksa EKRE ministri taltsutamisega hakkama vähemalt sama aja jooksul.

Samal teemal

20.02.2019
ÕL VIDEO JA FOTOD | Millest arutati koalitsiooniläbirääkimistel?