Foto: Pixabay
Maailm
20. märts 2019 11:14

Peking: dalai-laama taassünd peab toimuma Hiina seadustega kooskõlas (4)

Keerulised suhted Hiina ja Tiibeti vahel on kestnud pikalt. Hiljuti teatas Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang, et „elavate buddhade“ taassünni-süsteem peaks järgima Hiina seaduseid, regulatsioone, usulisi rituaale ja tavasid, teatab CGTN. 

Tiibeti budismis usutakse, et kui dalai-laama sureb, sünnib ta 45 päeva pärast uuesti. See süsteem on Tiibeti budismis unikaalne, kuid sinna on juba mitmeid sajandeid integreeritud religioosseid rituaale ja ajaloolisi kokkuleppeid, väidab Geng. Tema sõnul kasutati neid rituaale ja tavasid ka praeguse, 14. dalai-laama ametipärimisel, ning selle kiitis heaks Hiina keskvalitsus.

Hiina välisministeeriumi esindaja rõhutas, et Hiina austab Tiibeti pärimissüsteemi ning on selle kaitsmiseks kasutusele võtnud usuvabadust tagavaid määruseid. Siiski kehtestati 2018. aastal „Uus regulatsioon usuküsimustes“ ja 2007. aastal „Tiibeti elavate buddhade taassünni regulatsioon“. Need määrused väljendavad seda, et Hiina valitsus soovib Tiibeti usuliidri pärimissüsteemis oma mõju kehtestada.