Maailm

Uuendatud kell 14.20 ja 16.00 

SEGADUS PÜSIB: Suurbritannia peaminister taotleb Brexiti edasilükkamist 30. juunini (18)

Toimetas Aadu Hiietamm, 20. märts 2019, 16:00
Suurbritannia peaminister Theresa May.Foto: Reuters/Scanpix
Suurbritannia peaminister Theresa May taotleb Euroopa Liidult Brexiti edasilükkamist kuni 30. juunini, teatas parlamendi alamkoda. May saatis kolmapäeval Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile kirja, milles põhjendab oma soovi. 

Suurbritannia peaminister Theresa May sõlmis mullu novembris Brüsselis lahkumislepingu, mis näeb Ühendkuningriigile Euroopa Liidust väljaastumisel kahe aasta pikkuse üleminekuperioodi. Paraku lükkas Suurbritannia parlamendi alamkoda selle lepingu kaks korda tagasi. 15. jaanuaril lükati leping tagasi häältega 432 : 202 ja 12. märtsil häältega 391 : 242.  May soovis lepingu panna hiljemalt täna veel kolmandat korda hääletusele, kuid parlamendi alamkoja spiiker John Bercow teatas, et ta ei luba parlamendil hääletada sisult sama lepingu üle, mis varem juba tagasi lükatud.

Samal teemal

Niisuguses olukorras soovib May saada Euroopa Liidult ajapikendust 30. juunini, sest parlamendi alamkoda hääletas eelmisel nädalal ka Euroopa Liidust ilma lepinguta lahkumise vastu.

May taotlus tuleb arutamisele homme Brüsselis algaval Euroopa Liidu tippkohtumisel ning Suurbritannia saab ajapikendust vaid kõigi ülejäänud 27 liikmesriigi nõusolekul. Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri arvates homme või ülehomme Brüsselis kokkuleppele ei jõuta ning May taotlust tuleb arutada veel järgmisel nädalal.

Euroopa Komisjon on praeguse seisuga agentuuri DPA andmetel nõus Brexiti edasilükkamisega vaid 23. maini. Pikemal edasilükkamisel peaks Suurbritannia osalema Euroopa Parlamendi valimistel. Seda aga May valitsus ei taha. Samuti ei ole see Euroopa Liidu huvides, sest praeguse seisuga soovib Suurbritannia ikkagi Brexiti teoks teha.  

Algse plaani järgi pidi Suurbritannia Euroopa Liidust lahkuma 29. märtsil Londoni aja järgi kell 23.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee