Õhtulehe test: virutame vorstiga poksikotti –miks ka mitte?!Video: Tatjana Iljina
Viljar Voog | Video: Tatjana Iljina 20. märts 2019 10:30
Möödunud nädalal šokeeris Eesti avalikkust võigas kuritegu. Politsei pressiteates seisis: „12. märtsil teatati, et Põhja-Tallinnas Erika tänaval asuvas korteris lõi alkoholi tarvitanud mees vorstilatiga noormeest ning põhjustas talle valu. Politseinikud pidasid mehe kinni.“

Mõistagi tekitab selline mõistetamatu julmus ohtralt küsimusi. Õhtuleht otsustas vastata neist kõige tähtsamale: millisest vorstist saab parima relva?!

Kandidaate oli laual neli: toorsuitsusalaami (300 g), Moskva täissuitsuvorst (250 g), juustuvorst (600 g) ja Lastevorst (1 kg!). Et tuvastada neist ohtlikem, korraldasime poksiaparaadi abil mõõtmise.

Toorsalaami: libe ja lõtv

Esimesena võtame pihku toorsalaami, sest sellega on seotud kõige väiksemad ootused. Salaami on küll suitsuvorstist veidi raskem, kuid selle struktuur on lõtv – juba pakendist välja võttes see võbeleb. Lisaks on salaami välispind ebamugavalt libe ehk seda on keerulisem hoobil kontrollida. 

Libedus saab vorstile ka saatuslikuks: hoopi andes murdub see kohe ja enamik salaamist lendab kõrge kaarega minema. Videokordust vaadates selgub, et libe vorst ei tabanud korralikult sihtmärkigi – isegi kui enamik löögijõust rakendamata jäi, läks vorst katki. Lootusetu!

Skoor: 0/999

Suitsuvorst: puruneb kohe

Suitsuvorstidest langes valik sellele kõige klassikalisemale – Moskva. Enne eksperimenti kuuldud kõik spekulatsioonid pakkusid just seda testi võitjaks – tegu on hea ja tihke vorstiga, mis on piisavalt peenike, et teeks ihu tabades vitsana haiget. Nõnda oli ju kirjas ka politseiteates: „põhjustas talle valu“.

Probleem seisneb aga selles, et olgu valu kui terav tahes, tegu on ühekordse relvaga. Täissuitsuvorstki murdus esimese hoobiga. Vähemalt kerkis poksikott veidi ja tabloo näitas skoori: 999 võimalikust punktist... üksainuke.

Turult leiaks kindlasti ka pikemaid ja raskemaid suitsuvorstilatte, mis võiks paremini piitsana töötada ehk nende ots liiguks veelgi kiiremini ja latakas oleks veel valusam. Ent ikkagi kaasneks löögiga paratamatult purunemine, sest vajalikku elastsust pole neiski.

Skoor: 1/999

Juustuvorst: tambi, kuni käsi väsib

Eelviimane külmrelvakandidaat on 600grammine juustuvorst. Tegu on traditsioonilise keeduvorsti mõõduga, mis tähendab mõnusalt jässakat ja pikka juppi. Erinevalt salaamist ja suitsuvorstist on keeduvorst kaetud ka kilega, mis kaitseb seda pooleks murdumise eest.

See viimane on vorstile relvana olulisim. Keeduvorst on pehmem ja laiem, mistõttu sellega pihta saamine on šokkvaluna lahjem, aga kui tegu on korduvkasutatava nuiaga, võib sellega vaenlast tampida, kuni käsi ära väsib.

Nätakas käib vastu poksikotti ära ja kätte jääb lõpuks täiesti terve vorstilatt. Nii on puhas rõõm tablool üha kerkivaid numbreid vaadata. Kui hea tulemusega tegu on, jääb esialgu korraliku võrdlusmomendi tõttu teadmatuks.

Skoor 202/999

Lastevorst: vägev nui!

Lõpetuseks korralik monstrum: tervelt kilone Lastevorst! Tegu on testi musta hobusega, sest kuigi ta on kõvasti teistest vorstidest raskem, on kõnealune Lastevorst ka parajalt jämedam, mis teeb selle raskemini taltsutatavaks. Mehe pihku see veel kuidagi mahub, aga mõni nääps piiga võiks eelistada kergemat, aga mugavamat vorstinuia.

Esimese hoobiga saab selgeks, et kasutusmugavus võib aga kukele käia ja võitja on selgunud. Tabloo kerib koheselt ette üle kahe korra suurema skoori kui juustuvorsti puhul. Tänu kilekattele jääb Lastevorst ühte tükki.

Kahe terveks jäänud vorstiga saab teste veel mitu korda korratud ja kui kergem juustuvorst annab alati resultaadi 200 kanti, siis kilone keeduvorst lubab parema sihtimise korral skoori veel kolmandiku võrra kergitada. Ametliku tulemusena paneme kirja esimese löögi, kuid potentsiaali külmrelvana on Lastevorstis peidus veelgi!

Skoor: 444/999

Parim külmrelv on selgunud!

Kokkuvõte: kui käepärast on piiramatus koguses suitsuvorste, saab nendega ohvrit nüpeldada ja liha järjest murda, kuid kui eesmärk on ühe vorstiga võimalikult palju vaeva põhjustada, tuleb rünnakuteks valida kiletatud keeduvorst – mida raskem, seda uhkem!

Lisamärkus: õhtul võileiva peale pannes ei maitsenud ükski vorst, nagu seda oleks eelnevalt vastu poksikotti taotud.