Poliitika

Parim häältekoguja on Kõlvart, resultatiivseim saadikukohtade tooja Kallas (17)

Margus Järv, 20. märts 2019 00:11
ValimiskastFoto: Robin Roots
Riigikogu valimiste kõige tublim häälekoguja polegi Kaja Kallas, vaid hoopis Mihhail Kõlvart, selgub Õhtulehe koostatud andmeanalüüsist.

Harju- ja Raplamaal kandideerinud kogus Kaja Kallas kogus viimastel valimistel Mihhail Kõlvartist küll ligi 3000 häält rohkem, kuid Kõlvart sai oma valimisringkonnas (Tallinna Lasnamäe, Pirita ja kesklinn) protsentuaalselt valijatelt enam hääli. Kui Kõlvart kogus oma ringkonnas üle 24 protsenti kõigist häältest, siis Kaja Kallas üle 22 protsendi. Viimane on kogu riigis paremuselt alles neljas tulemus – ettepoole mahuvad veel Yana Toom ja Mart Helme.

Samal teemal

Selles arvestuses tegi valimistel näiteks 101 ehk parlamendikohtade arvestuses viimase sisseviiva tulemuse näiteks olümpiavõitja Kristina Šmigun-Vähi. Ta edestas siin napilt – 0,007 protsendiga – ametist lahkuvat sotsiaalkaitseministrit Riina Sikkutit. Eeldatav häältemagnet Indrek Tarand tegi selles arvestuses näiteks riigi 117 tulemuse.

Absoluutne rekord kuulub siin kategoorias Edgar Savisaarele, kes kogus 2015. aasta valimistel oma ringkonnas 33,71% kõigist antud häältest.

Valimisringkondades jagatud saadikumandaatide puhul oli Kallas samas Kõlvartist napilt parem. Ehk Kallase saadud häältel oli riigikogu koosseisu kujunemisel suurem väärtus kui Kõlvarti omadel: ta tõi erakonnale 3,3 saadikukohta Kõlvarti 3,2 vastu.

Eelmiste valimistega võrrelduna tegi häältearvestuses suurima – 36kordse – tõusu Tallinna linnapea Taavi Aas, kes sai oma ringkonnas nelja aasta taguse 0,18 protsendi häälte asemel nüüd kirja tulemuse 5,6 protsenti. Talle järgnes selles arvestuses 18kordse tõusuga Indrek Särg (EKRE) ja 11kordse tõusuga Lauri Laats (Keskerakond).
Suurim kukkuja oli siin sotsiaaldemokraat Tanel Talve, kes kaotas nelja aasta tagusega võrreldes 97 protsenti häältest.

Samal teemal

18.03.2019
Kaja Kallas: välistasime koostöö EKREga ka selle pärast, et nad propageerivad õigusriigi alustalade õõnestamist
15.03.2019
Yana Toom: oleksin nõus vanakuradiga diili tegema, ehk EKRE-ga valitsusse minema, kui eestikeelsele õppele üle ei minda ja halli passi omanikud saavad kodanikeks