Yana ToomFoto: SVETLANA ALEKSEJEVA
Televeeb 19. märts 2019 21:28
"Radaris" andis teisipäeval intervjuu Keskerakonna raudne leedi Yana Toom, kes kommenteeris praegu toimuvaid koalitsioonikõnelusi, mis ühiskonnas paraja tormi on tekitanud. "Ma viimastel nädalatel mõtlen selle kuulsa Lennart Meri väljaütlemise peale, et s*tt on meie tuleviku väetis. Mul on see tunne, et see s*tt kuidagi väetiseks ei muutu," ütles ta endale omaselt mahlakalt.

Toom, kellel täitus äsja kümme aastat Keskerakonnas, tõdeb, et praegused emotsioonid erakonnas olemisega kõige paremad pole. Aga ta nendib, et eks see pole esimene kord.

"Ma võrdleks erakonnas olemist abielu säilitamisega, vahest tuleb pingutada, minna psühhoterapeudi juurde jne. Praegu on vist see periood, kus mul oleks seda psühhoterapeuti vaja," naljatles ta.

Toom ütles PBK kanalis antud intervjuus, et kui Keskerakond EKRE-ga siiski valitsusse läheb, astub ta erakonnast välja. Toomi sõnul on preagu sellest veel vara rääkida, sest koalitsioon pole veel sündinud.

Isamaa ja EKRE inimeste keskel olla on imelik tunne

„Radar“ kohtus Yana Toomiga vahetult pärast Keskerakonna juhatuse koosolekut, mis oli koalitsioonikõneluste valguses kirglikum kui kunagi varem.

“Väljusin Stenbocki majast ja seal seisis Helmede suguvõsa. Ja siis vanem Helme rõõmsalt hõiskas “Noh, kas ütled mulle näkku ka, et oleme natsid?” Ma vastasin, et muidugi olete natsid. Mille peale ta vastas, ja see on täielik liivakast, et siis sa oled suur vene šovinist. Siis tulid Isamaa inimesed juurde. Minu jaoks oli see absurd, et mina olen seal, nende keskel ja nende sõber justkui. Imelik tunne. Vahel juhtub poliitikas, jah,” kirjeldas ta tekkinud veidrat olukorda.

Toom nentis, et ta imestab selle üle, et Keskerakonna vene liikmed pole koalitsioonikõneluste teemal suuremat reaktsiooni näidanud. "See vastab tõele, et see jõuõlg on kuidagi tunduvalt tugevam, kui erakond on ühtne, me võime muidugi lõhki minna, aga kes sellest võidab? Ka vene valija sellest ei võida."

Samuti laitis ta maha erakonnakaaslase Raimond Kaljulaidi otsuse lahkuda juhatuses, et näidata protesti EKRE-ga läbirääkimiste vastu.

"Ma endiselt jään selle juurde, et Raimond loobus praegu sellest punasest nupust, mis tal käes juba oli. Sest enne hääletatakse juhatuses ja siis hääletatakse volikogus ja kui ta vabatahtlikult laseb selle punase nupu käest, no ju siis on mingi teine motivatsioon. Esimehevalimiskampaanias, või europarlamendivalimistel," arvas ta.

Toom ei osale aga ise koalitsiooniläbirääkimistel. Ta põhjendas nendest loobumist sellega, et Mihhail Kõlvart esindab venelaste häält läbirääkimistel ja on seejuures veel tasakaalukam ja rahulikum kui tema suudaks olla. "Ma saan aru, et see pole õige, ma oleks pidanud rääkima ja kuulama oma kõrvaga, aga see on see koht, mis ma ei suutnud endas ületada," ütles ta.

Rahulolematust Keskerakonna võimaliku koalitsiooni üle on välja näidanud ka Keskerakonna valijad, eriti vene valijad. Toom ütles, et ta saab nendest väga hästi aru.

"Mul on väga piinlik. Asi ongi selles, et ma usun, et me poleks neid hääli saanud, kui me oleks öelnud, et me järgmine päev EKRE-ga lähme koalitsiooni. Aga vaatame, mis seal välja tuleb. Ma endiselt arvan, et meil on laual kolm varianti, mitte üks. Et ikkagi on võimalus Keskerakonna jaoks Kesk-Reform või opositsioon. Need kolm on laual ja täna ma ei ütle veel, et see on kivisse raiutud, veel ei ole, võib-olla ei saagi ka," tõdes ta. 

Kõik verbaalsed sigadused ei tule teps mitte EKRE suust

Põhjusena, miks Keskerakonna ja Reformierakonna kõnelused kiiva kiskusid, on välja toodud Reformierakonna ülbust. Toom nendib, et Eesti poliitika ongi väga toksiline, kuid võib-olla täna oleks Reformierakond juba valmis Keskerakonnale teatud punktides vastu tulema. "Aga esimestel päevadel pärast valimisi kindlasti ei olnud seda valmidust neil."

Ratasele on ette heidetud, et ta peab EKRE-ga läbirääkimisi vaid seetõttu, et soovib igal juhul säilitada peaministrikoha. Toom tunnistas, et ka temal oli alguses selline tunne.

"Esimesed paar päeva pärast seda, kui hakkas asi EKRE poole liikuma, mul oli ka selline tunne, et Jüri hoiab kramplikult peaministritoolist kinni. Tegelikult ta pole selline inimene. Pigem ikka see, et erakond oleks võimul, esialgu ütles Reform, et ei, pole teil siia asja, siis Jüri vaatas, millised on alternatiivid," ütles ta. 

Toom tunnistab, et põhjus, miks koalitsioonikõnelusi tema erakond just EKRE ja Isamaaga alustas, tulenes ka sellest, et Keskerakonna juhtkonnal polnud lihtsalt kogemust, kuidas valimisjärgselt käituda.

Kuid siiski lekkis meediasse info, et just Jüri Ratas oli see, kes öösel Mart Helmele sõnumi sisuga "Kas magad?" saatis. Toom usub, et Ratas saatis tol ööl aga mitu sõnumit ning laidab hukka selle, et Helme antud tõsiasja lekitas.

“Tegelikult ei ole väga kombeks minna nende sõnumitega meediasse. See on ainukene asi, mis lekkis. Ma usun, et neid “Magad?” asju oli veel. Ma ei tea seda, aga see oleks loogiline. Praegu ei saa öelda, et Helme oli ainukene, kellega Jüri kontakteerus, ilmselt mitte, see oleks väga imelik. Aga Helmel jagus jällegi viisakust tulla sellega lehtedesse. Ta arvabki, et on selline otsekohene vend."

Helme on Toomi pihta mitmeid kordi ebaviisakusi lajatanud. Näiteks ütles ta Ratasele, et too ei peaks laskma Toomil omale pähe istuda ja seda, et Toom võiks tagasi Brüsselisse kobida. "Kui oled läbirääkimiste laua taga, sa võiksid olla kuidagi lugupeetavam oma partnerite suhtes. Ju nad peavad end natukene lihvima," kommenteeris Toom.

"Minu lemmikväljaütlemine enda kohta oli see, et Yana Toom oma siniste küüntega hoiab Ratast ühest kohast kinni, ja see on täitsa õudne. Seda ütles keegi Kersna, kelle abikaasa on juhtumisi Reformierakonna liige ja Reformierakonna saadik riigikogus. Niiet ma ei saa öelda, et kõik need sigadused, mis minu kohta räägitakse tulevad ainult EKRE suust. Kaugeltki mitte," lisas ta.