Lorenzo Orsetti hukkus lahingutegevusesFoto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 19. märts 2019 21:23
Firenzest pärit 33aastane endine restoranitöötaja Lorenzo Orsetti, kes suundus Süüriasse, et liituda kurdi võitlejatega ja sõdida terroristide vastu, hukkus lahingus, vahendab Firenze Today.

2015. aastal peamiselt kurdidest koosneva SDFiga (Süüria Demokraatlikud Väed) ühinenud Orsetti töötas enne seda 13 aastat Firenze peenes restoranis, algul kelneri, siis sommeljee ja lõpuks kokana. Mehe sõnul innustasid teda Süüriasse äärmuslaste vastu võitlema ideaalid nagu naiste võrdsus, koostöö ja demokraatia. Orsetti viimane postitus Facebookis oli 12. märtsil, mil ta kirjutas, et suundub maa-alustesse käikudesse.

Orsetti perekond kinnitab, et ehkki nad on poja surmast sügavas leinas, on nad tema üle äärmiselt uhked.

BBC vahendab SDFi vägede teisipäevast teadet, et viimased ISISlased Baghuzi piirkonnas Süürias tõmbusid pärast liitlasvägede vallutusi tillukesele maa-alale. Kui Baghuz lõplikult langeb, võib see tähendada 2014. aastal välja kuulutatud kalifaadi lõppu. Kunagi 88 000 ruutkilomeetri suurusel alal peremehetsenud ISISe riismed on nüüdseks koondnud mõnesajaruutmeetrisele pinnale. Mõned SDFi võitlejad tähistasid ennatlikult võitu juba teisipäeval, vaatamata ülemuste manitsustele, et lahingutegevus pole veel läbi. Kurdide esindaja Jiaker Amed sõnas BBCle, et nad tähistavad inimlikkuse võitu, kuid tunnistas, et maa-alustes tunnelites võivad mõned terroristid siiski veel peidus olla.

SDFi kõneisiku Kino Gabrieli hinnangul AP-le andis 2019. aasta algusest alla kusagil 30 000 ISISes võitlevat või nendega seotud isikut (naised-lapsed). Kuid Süürias peidab end üksikute rühmadena veel vähemalt 15 000 terroristi, kes USA luure hinnangul võivad üritada taasühineda.