Eesti uudised

Eesti päritolu teadlane pälvis esimese naisena maineka matemaatikapreemia (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. märts 2019 18:49
Karen Keskulla Uhlenbeck ei ole küll oma päritolu väga uurinud, kuid tema vanaisa oli eestlaneFoto: AFP/Scanpix
Matemaatik Karen Keskulla Uhlenbeck võitis oma töö eest Norra Abeli preemia. Tegemist on matemaatikamaailma ühe väljapaistvaima tunnustusega ning Keskulla Uhlenbeck on esimene naine, kes selle pälvis.

Ajakiri Nature kutsub Karen Keskulla Uhlenbecki „seebimullipioneeriks“, viidates teadlase tööle nn minimaalsete pindade uurimisel, mille käigus uuris ta seebimullide formuleerumist. Keskulla Uhlenbeck eelistab end mitte vaid ranges mõttes matemaatikuks pidada ning peab vajalikuks eri teadusvaldade koostööd.

Elu jooksul tehtud uurimistööde eest saadud Abeli auhind on vaid üks mitmest austusväärsest tiitlist-auhinnast, mis Karen Keskulla Uhlenbeckile omistatud. USAs sündinud naine armastab kasutada oma neiupõlvenime. Ehkki ajakirjale Celebratio Mathematica antud intervjuus tunnistab ta, et kahjuks ei ole nende perekond eriline sugupuude uurija, teab ta, et tema omapärane nimi (ilmselt nimest Keskküla) on tulnud tema isapoolselt vanaisalt, Riias elanud eestlaselt. Tema mõlemad vanemad sündisid juba Ühendriikides.

Abeli preemia annab laureaadile üle Norra kuningas, selle suuruseks 2019. aastal on 6 miljonit Norra krooni (ligi 620 000 eurot).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee