Juhtkiri

Juhtkiri | Kodanikuühiskond tõstab jälle jõuliselt pead (8)

Ohtuleht.ee, 19. märts 2019 16:34
Ootamatu koosseisuga võimuliidu ettevalmistamine on pannud selles suhtes kahte leeri jagunenud rahva oma seisukohti ka selgelt välja ütlema. Ühiskonna lõhenemisest on rääkida veel vara, küll aga saame pigem rõõmustada kodanikuühiskonna uuel kujul taassünni üle.

Kes meist ei mäletaks mõne aasta tagust ühiskondliku rahulolematuse lainet, mis poliittehnoloogiselt osavalt neutraliseeriti juhtide meelitamisega jääkeldrisse, kus rahulolematus külmutati bürokraatlike tekstide vorpimisega. Koos üle-Euroopalise pagulaskriisiga tekkis salliva Eesti liikumine, mis projektipõhisena vaibus koos põgenikeprobleemi äralangemisega.

Senimaani on eestlane olnud ju tagasihoidlik oma arvamuse väljaütlemisel, ammugi mitte pole meil olnud suuri meeleavaldusi, rääkimata Prantsuse kollavestide laadsest järjepidevast poliitilisest protestiliikumisest. Nüüd saame aga nentida, et  Eesti pole muust ilmast isoleeritud saar, kui mujal alguse saanud kliimaprotestijate liikumine on jõudnud ka Eestisse ning isegi Stenbocki maja ees võtavad võimuläbirääkimistele suundujaid vastu protestijad, tõsi küll, neid on vähe, kuid varem pole olnud sedagi.

Üle ilma tulnud Eesti noorte murekirjad peaministrile, EKRE-vastane meeleavaldus Haagis Eesti saatkonna ees, liikumine „Kõigi Eesti“ kui ka „Eestlaste Eesti“ – keev poliitiline elu kinnitab, et me pole tuimad ning meile läheb korda Eesti tulevik. Tuleb vaid jälgida, et liigne aur katlal kaant pealt ei lööks, sest vägivalla- ja tapmisähvardused pole küll asjad, mis Eestit kaunistaks.

Küll tasub imestada praeguste lõõmavate poliitiliste kirede taustal, et valimisaktiivsus polnudki seekord rekordiline. Loodetavasti käisid kõik praegused protestijad ikka valimas, sest iga hääl ju loeb. Olnuks valimistulemus teistsugune, oleksid võimalikud muud võimuliidud.

Praegu võib kindel olla vähemalt selles, et võimuläbirääkijad peavad protestijatega arvestama koalitsioonileppe koostamisel ning seal pehmemaid seisukohti võtma nagu näiteks läks abordipiiramise lubadusega. Valitsejad endale uut rahvast valida ei saa. Küll aga võib muude riikide kogemusi arvestades rahvas võimule tuua uue valitsuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee