Maailm

MACRON HÄDAS: mida teha kollavestidega? (54)

Aadu Hiietamm, 20. märts 2019, 08:02
VÄGIVALLAORGIA: Meelavaldajad laupäeval Pariisi peatänaval Champs-Élysées'l. Foto: SIPA/Scanpix
Prantsusmaal mullu novembris sündinud kollavestide liikumine korraldas laupäeval Pariisi südames tõelise vägivallaorgia ning rikkus president Emmanuel Macroni suusapuhkuse. Puhkuse katkestanud president pidas esmaspäeval kriisinõupidamise ja ohverdas kriitika vaigistamiseks Pariisi politseijuhi. Ühtlasi keelatakse kollavestide meeleavaldused Pariisis Champs-Élysées'l ning Bordeaux ja Toulouse'i nendes linnaosades, kus on esinenud rohkem vägivalda.   

Kollavestid on nüüdseks meelt avaldanud 18 laupäeva järjest. Alguses protestiti peamiselt kõrge kütuseaktsiisi vastu, kuid nüüd nõutakse presidendi ja valitsuse tagasiastumist. 

Samal teemal

Kui vahepeal tundus, et kollavestide liikumine on vaibumas, siis eelmist laupäeva iseloomustas vägivallataseme järsk tõus. Pariisi kuulsal peatänaval Champs-Élysées rüüstati koguni 91 kauplust, nende seas näiteks Bulgari ja Hugo Bossi kauplused. Veel halvemini läks Longchampi kauplusel, mis süüdati põlema. Tuli pandi otsa ka ühe elamu alumisel korrusel asuvale pangakontorile ning poliitikute ja kuulsuste lemmikrestoranile Le Fouquet's. Politseinikud vahistasid ligi 240 märatsejat. Neist 15 olid alaealised. 

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kuulis Pariisi südames toimunud märatsemisest Püreneedes, kus ta veetis lühikest suusapuhkust. President oli sunnitud puhkuse katkestama. Ta kuulutas, et tegu ei ole enam meeleavaldustega, vaid püüdega hävitada Prantsuse vabariik.

Opositsioon pahandab

Parempoolne opositsioon tegi riigipeale etteheiteid. „Pariis on märatsejate valduses, aga Emmanuel Macron suusatab. Milline häbi,“ kirjutas endine minister ja praegune Euroopa parlamendi saadik Nadine Morano, kes kuulub konservatiivsesse erakonda Vabariiklased.  

Pariisi sotsialistist linnapea Anne Hidalgo väljendas ajalehe Le Parisien pühapäevaväljaandes nõutust. Ta küsis, kuidas see kõik sai juhtuda ja mida valitsus kavatseb ette võtta taoliste väljaastumiste ärahoidmiseks. 

MURELIK: President Emmanuel Macron. Foto: EPA/Scanpix

President Emmanuel Macron pidas esmaspäeval Pariisis kriisikohtumise. Sellel otsustati ametist tagandada Pariisi politseijuht Michel Delpuech, keda süüdistati strateegilistes vigades. 66aastane Delpuech juhtis Pariisi politseid 2017. aasta aprillist. Laupäeval oli Pariisis korra kaitsmiseks mobiliseeritud tuhanded politseinikud, kes võtsid kasutusele pisargaasi, veekahurid ja šokigranaadid. Vihases vastasseisus sai vigastada 17 politseinikku ja 42 meeleavaldajat.  

Uue politseijuhina asub Pariisis kolmapäeval tööle Didier Lallement, kes seni juhtis Nouvelle-Aquitaine'i piirkonna politseid. 

Samuti keelatakse kollavestide meeleavaldused Pariisis Champs-Élysées'l ning Bordeaux ja Toulouse'i nendes linnaosades, kus on esinenud palju vägivalda. 

Märatsejaid tuli ka välismaalt

Prantsusmaa siseministri Christophe Castaneri sõnul oli laupäeval Pariisis kollavestide ridades umbes 1500 ultrat, kes olid tulnud pealinna teadlikult märatsema. Siseminister lisas, et osa märatsejatest oli pärit välisriikidest, näiteks Itaaliast, Belgiast, Hollandist ja Poolast.

Prantsuse kindlustusfirmade föderatsiooni (FFA) teatel on alates novembrist seoses kollavestide meeleavalduste ajal toimunud rüüstamistega esitatud 10 000 kahjunõuet kokku 170 miljoni euro ulatuses.  

Saksa päevalehe Die Welt arvates on Prantsusmaa president Emmanuel Macron olnud kriisiolukorra lahendamisel abitu ning on raske ette kujutada, et ta suudab lähipäevil leida lahenduse, mis vaigistaks sotsiaalse raevu.      

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee