Eesti uudised

Vaata, millised on olnud Eesti kõige suuremad koondamised! (5)

Toimetas Marvel Riik, 19. märts 2019 15:52
Pilt on illustratiivne.Foto: Hendrik Osula / Ekspress Meedia
Õhtuleht küsis töötukassalt, millised on olnud Eesti kõige suuremad koondamised. Läbi aegade üks suuremaid toimus Kreenholmi Manufaktuuris, mis lõpetas 2010. aastal tegevuse. Veel 2004 töötas seal 4400 inimest.

Suuremad koondamised aastal 2009

AS Elcoteqi Tallinna tehas – 385 (töötajat)

Elcoteqi Tallinna tehas käivitas 2009. aasta alguses tellimuste madalseisu tõttu töötajate koondamise, mis puudutas kuni 385 inimest. Elcoteq Tallinna peadirektor Vitali Vunš üles toona, et viib koondamist läbi raske südamega ja mõistab inimeste muret, kes keerulise majandusliku olukorra tõttu töö kaotavad. 

AS Norma – 111

Norma põhjendas koondamisi Venemaa, Ukraina ja Lääne-Euroopa autotootjate müügi jätkuva vähenemisega. „Kaasnevalt on langenud nõudlus meie toodangu järele, mis on põhjustanud ASi Norma tootmismahtude olulise vähenemise,“ teatas ettevõte toona. 

PKC Eesti AS Keilas – 299

Koondamisi põhjendas PKC toona tootmismahu ja kahanenud tellimuste hulgaga. 

Atlanta Office Products AS – 184

Hollandis asuva Atlanta Grupi müügimahud vähenesid tublisti ja kuna ei jätkunud tellimusi kahele tehasele (üks Kohilas ja teine Hollandis), siis omanikud otsustasid sulgeda endise Kohila Paberivabriku hoonetes asuva tehase, mis tootis kontorikaupu.

Estonian Air – 114

Raskustes Eesti lennufirma loobus maikuust maapealse teeninduse pakkumisest ja sellega seoses kaotasid töö lendude registreerijad, pagasikäitlejad ning lennueelsed ja -järgsed teenindajad. Aasta varem koondas lennufirma 63 inimest. 

Eesti Post – 200

Senise töökohaga pidid hüvasti jätma nii osa kirjakandjaid, klienditeenindajaid, postitöötlejaid kui ka kullereid. Kõige suurema löögi alla sattusid Tallinna ja Harjumaa töötajad. Koondamisest ei pääsenud ka administratsioonitöötajad ega mõne postkontori juhatajad.

2010

Kreenholm Valduse AS – 568

Kreenholm oli koondanud inimesi ka varem, kuid 2010. aasta lõpus otsustas Narva ettevõtte Kreenholm emafirma Borås Wäfveri juhatus peatada maksed ning taotleda Kreenholmi Valduse AS pankrotti. „Väike tellimuste arv koos kahanenud marginaalidega seoses toorpuuvilla hinnatõusuga on loonud olukorra, kus juhatus ei näe mingit võimalust saavutada rahavoogu, mis teeks võimalikuks tegevuse jätkamise," põhjendas ettevõte toona seda otsust.

Ajasto Eesti OÜ – 102

Kalendreid tootnud Ajasto jõudis Tartumaal Vahi tehnopargis tegutseda vaid kaks aastat, kui otsustas koondada enam kui sada töötajat. Kalendritehas lõpetas töö emafirma, Soome ettevõtte Ajasto OY rahaliste raskuste pärast.

2011

Tehase sulgemise ja töötajate koondamise põhjus oli kulude kasv ja tulude vähenemine, näiteks 2009. aasta lõppes ettevõttele 6,2 miljoni kroonise kahjumiga. Pärnu plaaditehase juhataja Albert Sibrik selgitas toona, et tehase keerulisel majanduslikul olukorral on peamiselt kolm põhjust. Üheks põhjuseks on tema sõnul hindade üldine kallinemine tooraineturul ning teiseks ostetakse Eesti turul nende toodangut suhteliselt vähe ja seetõttu tuleb suur osa toodangust eksportida. Samuti tõi ta välja, et kuna tehas on ehitatud nõukogude ajal ning tolleaegsete vajaduste rahuldamiseks, siis praegu jääb hoone liiga väikeseks.

KjaH – 72

2012

Securitas Eesti AS – 151

Efore – 151

Pärnus asuv elektroonikaseadmete tootja Efore sulges oma tehase Pärnus ning viis tootmise Hiina. Kolimise põhjuseks nimetas ettevõte arenguid ülemaailmses majanduses.

Aidu Karjäär – 226

AS Eesti Energia Kaevandused lõpetas põlevkivi kaevandamise Aidu karjääris, kuna selle varud on lõppemas. Koondatavate toetamiseks lõi ettevõtja miljonieurose fondi, mille abil suunati inimesed ümberõppele.

OÜ Rigual – 131

Puu- ja köögiviljade müüja Rigual läks pankrotti 2012. aasta kevadel. Ettevõtte võlad olid sellal 9,5 miljonit eurot. 

Tere AS – 109

Piimatööstus koondas Viljandis 11 inimest, Põlvas 44 inimest ja Tallinnas 45 inimest.

2013

Eesti Energia Kaevandused AS – 213

Edelaraudtee – 124

Seoses riigi otsusega lõpetada Edelaraudteega reisijate veoleping saatis ettevõte koondamisteate 124 inimesele, kellest ligi 50 läks tööle riigile kuuluvasse Elronisse. Koondatute seas olid vedurijuhid, klienditeenindajad, pardateenindajad, kassatöötajad, projektijuhid, müügijuhid ja instruktorid.

Incap Electronics Estonia – 75

Incap tootis Saaremaal elektroonikaseadmeid ja -komponente. Koondamiste põhjuseks oli nõudluse vähenemine. 

Jõgeva gümnaasium – 74

Seoses koolireformiga koondas Jõgeva gümnaasium 74 inimest. Koondamised toimusid ka Jõgeva ühisgümnaasiumis, kus koondati 54 inimest.

Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse AS – 74

Eesti Energia ühendas novembri lõpuks Narva ja Jõhvi tehased üheks Jõhvis tegutsevaks tootmisüksuseks. Tehaste ühendamise tulemusel langes töötajate üldarv 700 pealt umbes 620-le. Ettevõtte sõnul oli ühendamise eesmärgiks tootmiskeskkonna muutmine tõhusamaks ja kaasaegsemaks.

Viljandi Haigla SA – 63

2014

Linerel AS (endine Pere AS) – 126

Tootmistegevuse lõpp oli tingitud majanduslikest raskustest ning finantseeringu ootamatust peatumisest.

PKC Eesti AS – 347

Autotööstusele juhtmeköidiseid valmistav rahvusvaheline PKC Group sulges eelmise aasta lõpuks Haapsalu tehase ning PKC Eesti jätkas tööd Keila tehases.

Sihtasutus Ida-Virumaa Kiirabi – 124

Kõik koondatud leidsid rakendust uue teenusepakkuja juures. 

Fazer Eesti AS – 95

Fazer teatas, et konsolideerib oma pagaritööstuse Baltikumis ning sulgeb Tallinna tehase. „Fazeril valmis ka pagaritööstuste efektiivsuse tõstmiseks tegevuskava, mille kohaselt investeerib ettevõte uue tootmishoone väljaehitamisse Lätis ning koondab tootmise Balti riikides Läti ja Leedu tehastesse,“ teatas ettevõte. Koondamisi põhjendati keerulise turusituatsiooniga ja sellega, et inimesed üleüldse tarbivad vähem leiba. 

Voka KT OÜ – 86

Koondamise põhjuseks oli Ida-Virumaal asuva kalatööstuse pankrot. 

VKG – 147

VKG teatas, et naftahinna languse ja Eesti Energialt ostetava põlevkivi liiga kõrge hinna tõttu kaotab töö kuni 200 inimest.

2015

Estonian Air – 169

Enefit Kaevandused AS – 114

AS Nitrofert – 421

Riigi Kinnisvara AS – 92

2016

Egeria Kinnisvara OÜ – 93

OÜ Viru RMT – 93

GE Power Estonia AS – 94

VKG Oil AS – 214

PKC Eesti AS – 542

2017     

NPM Silmet OÜ – 65

Aktsiaselts Spratfil – 66

Amphenol ConneXus OÜ – 77

AS GoBus – 87

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee