M.V Wooli juht Mati VetevoolFoto: Sven Arbet/Ekspress Meedia
Kristjan Väli, Viljar Voog 19. märts 2019 15:36
Taani ametnikud süüdistavad kaks inimelu nõudnud listerioosi puhangus Eesti firmast pärit kala. Eesti veterinaar- ja toiduamet (VTA) näpuga näitama ei hakka. "Kontrollkäigu tulemusel võib asuda seisukohale, et ettevõte teeb omaltpoolt kõik selleks, et nii kodumaisele kui ka eksporturgudele üle antav toit oleks ohutu," teatab VTA.

Viimase kolme aasta jooksul on Taanis registreeritud üheksa listerioosi juhtumit, millest kaks on lõppenud patsiendi surmaga. 

Esimene haigusjuhtum leidis aset 2016. aasta detsembris, viis juhtumit 2017. aastal, üks 2018. aastal ja kaks 2019. aastal, vahendab väljaanne FoodSafetyNews.com.

Taani veterinaar- ja toiduamet koostöös veel mitme ametkonnaga teatas märtsis, et nende arvates on listerioosi haigestumise põhjustanud kala pärit Eestist. Täpsemalt siis ettevõttes AS M.V Wool.

Taani ametkonnad saatsid välja teate tarbijatele, millses seisis, et M.V Wooli tooted tuleb ära visata või tagastada kauplusesse, kust need osteti. 

Firmajuht: enne süüdistamist tuleks tarneahelat kontrollida

M.V Wooli tegevjuht Mati Vetevool vannub Õhtulehega rääkides resoluutselt oma süütust: „Mina leian, et minul ei ole midagi juhtunud. Olen selles absoluutselt kindel, sest minu juures on tehtud üle 5000 proovi ja kõik näitavad listeeriabakteri miinimumtaset ehk alla kümne CFU (elujõulise bakteri) grammi kohta.“

Kas see „alla kümne“ on üks või üheksa, testid ei näita, aga Vetevool rõhutab, et see on absoluutne miinimumarv: „See ei põhjusta mingit haigusnähtu. 100 ei põhjusta mingit haigusnähtu. Haigusnähud võivad tekkida alates 1000 CFU/g. Mul on alla kümne.“

Taani turg moodustab M.V Wooli kogukäibest kuni neli protsenti ehk suurt krahhi selle sulgumine firma jaoks ei tähenda. Et taanlaste süüdistusi vahendavad aga kõik Eesti meediaväljaanded, võib mõju avalduda ka siin.

Vetevool: „See on kindlasti suur mainekahju, kuid ma ütlen ausalt: ma usun, et mu selgitused veenavad meie inimesi. Mina ei ole patune. Ma võin seda enda najal öelda, sest olen riskirühma inimene, 73aastane ja söön igal hommikul oma kalatoodetega kaks võileiba ja see kestab juba kaheksa kuni tosin aastat."

Õhtul sööb Vetevool veel võileiva või kaks. „Ma oleks ammu surnud, kui seal listeeriabakter sees oleks!“ raiub ta. „Ma usun Eesti rahva mõistusesse, et nad saavad aru, et see probleem tekkis väljaspool meie tehast ja ma arvan isegi, et väljaspool meie riiki.“

Jutt käib siis tarneahelast, mis järgneb, kui kalad on M.V Wooli tehasest lahkunud. Vetevool toob välja, et sellestsamast partiist, mille põhjal taanlased neid süüdistavad, võeti kokku 65 proovi – 17 puhul oli listeeriabakteri näit nullis, 48 korral alla 10. „Lubatud on 100. Ja ikka süüdistatakse. Ma ei mõista. Kontrolligu enda külmaahelat enne, kui hakkavad teisi süüdistama!“

Taanlaste väidete tõttu on M.V Wool ka veterinaar- ja toiduameti kõrgendatud tähelepanu all. Kui varasemalt tegid nad listeeriateste kord kuus, siis nüüd kas korda nädalas.

VTA: kontrollkäik ei näidanud rikkumisi

"8. märtsil laekus veterinaar- ja toiduametile Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) ja Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt informatsioon, milles anti teada viies Euroopa Liidu liikmesriigis Listeria monocytogenese haiguspuhangutest inimestel," edastab VTA pressiesinda Elen Kurvits.

Ta jätkab: "Analüüsi tulemused seostavad haiguspuhanguid Eesti ettevõtte M.V. Wool ASi toodetega. Sellest lähtuvat tegi VTA 13.03 ettevaatusabinõuna ettekirjutused täiendavateks meetmeteks väljastatava toodangu ohutuse hindamisel. Eelnevat on VTA tunnistanud ettevõtte poolt toodete ohutuse tagamiseks rakendatavad meetmed piisavaks."

Kurvitsa sõnul teavitas möödunud nädala reedel Taani asutus RASFF teate (Euroopa Liidu toidu ja sööda kiirhoiatussüsteem) vahendusel Eestit, et on algatanud Taani vahendaja kaudu Eesti ettevõtte M.V.Wool külmsuitsu kalatoodete turult tagasi kutsumise .

"Selgitamaks ettevõttes valitsevat olukorda ja tagasikutsutava partiiga seonduvat, käisid 18.03.2019 VTA ametnikud M.V.Woolis kontrollkäigul. Tulenevat ohuteadetest on VTA ettevõttele esitanud nõude täiendavate kontrollide teostamiseks ning ootab ettevõttelt oma enesekontrolli süsteemi täiendamist," märgib Kurvits.

"Kontrollkäigu tulemusel võib asuda seisukohale, et ettevõte teeb omalt poolt kõik selleks, et nii kodumaisele kui ka eksporturgudele üle antav toit oleks ohutu," lisab ta.

Listerioosi võivad nakatuda nii loomad kui ka inimesed

Listeeriasse nakatumise põhjusteks võib olla saastunud toit nagu näiteks liha, kala, piimatooted, salatid ja puu- ja juurviljad. Erinevalt teistest toidu kaudu levivatest bakteritest võib listeeriabakter paljuneda isegi madalatel temperatuuridel ehk ka näiteks külmkapis.

Samal teemal

Kommentaarid  (50)

Kelle idee 27. november 2019 15:45
Taanist tulnud listeeriabakteri hoiatust hakati kasutama Järviku ametist kangutamiseks. Märtsis kirjutab Õhtuleht, et Woolis kõik korras(VTA kontrolli põhjal). Siis vaikus kuni juunini, mil algab klaperjaht. Muide ajaleht kirjutab, et listeeriabakteriga haigestunuid oli alates 2016.aastast. Kaks nakatunut surnud. seda mis aastal ja millistest tüvedest pole kirjas. Selge klaperjaht. Ja kunagi oli Taani Eesti kõige suurem poliitiline toetaja. Kuidas saab VTA nõuda Woolilt o listeeriabakterit, kui bakter on meid ümbritsevas looduses kõikjal olemas. Ka EL ei nõua ju nn. 0 tolerantsi.
Andres 5. juuni 2019 13:50
Ma ei usu, et üleeuroopaline organisatsioon EFSA oleks taanlaste käpa all. Veel vähem norrakate. Ja Eesti on perifeerne Norra kala edasimüüja. Arvan, et see bakter leiti ikkagi päriselt.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS