Jaak Tammeka kohtuistung Harju maakohtus. Foto: Tiit Tamme
Krimi
19. märts 2019 14:25

Naise purjuspäi surnuks sõitnud endine rallisportlane mõisteti kohtus süüdi (22)

Harju maakohus tunnistas teisipäeval Jaak Tammeka (36) süüdi liiklusõnnetuse põhjustamises, mille tagajärjel sai üks inimene surma ja teine eluohtlikke vigastusi.

Tammekat karistati seitsme aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, aga kuna kohus lahendas kriminaalasja lühimenetluses, siis vähendati karistust ühe kolmandiku võrra. Seega peab Tammeka trellide taga istuma viis aastat ühe kuu ja kümme päeva. 

Kohus luges karistust kergendavaks asjaoluks Tammeka siirast kahetsust ning vabatahtlikku kahjutasu maksmist. Samas arvestati ka liikluskorra kaitsmise huvisid.

Traagiline õnnetus toimus mullu 28. augusti õhtul kella 19 ajal Harjumaal Kuusalu vallas Pedaspea külas. Mercedes-Benzi väikebussi juhtinud Tammeka oli purjus ja ületas kiirust ning kihutas lauges kurvis maanteelt välja. Seejärel sõitis Mercedes veel üle 70 meetri mööda kivist põldu.

Samal ajal lähenes mööda kõrvalteed ristmikule Hyundai, mille juht võttis enne peateele jõudmist hoo maha. Ootamatult põrutas aga väikebuss autole külje pealt sisse ja kokkupõrke jõud oli nii suur, et sõidukid paiskusid veel vastu elektrialajaama ja palgivirna. Hyundaiga sõitis vanem abielupaar – kõrvalistmel olnud naine sai surma ja tema autoroolis istunud abikaasa raskelt vigastada. Tammeka põgenes aga pärast õnnetust metsa.

Ilmselt otsust ei vaidlustata

Prokurör Katrin Pärtlas ütles pärast otsuse kuulutamist ajakirjanikele, et jääb sellega rahule: "Ma küsisin sarnast karistust ja ta mõisteti süüdi mõlema paragrahvi alusel – nii liiklusõnnetuse põhjustamises kui ka sündmuskohalt põgenemises."

Pärtlas rõhutas, et Tammekat on varemgi joobes juhtimise eest karistatud, kuid ta ei teinud sellest vajalikke järeldusi. 

Tammeka kaitsja vandeadvokaat Ain Alvin ütles, et peab veel otsusega tutvuma, aga tõenöoliselt ta seda ringkonnakohtus ei vaidlusta.

Sajandivahetuse paiku oli Jaak Tammeka Eesti autoralli tulevikulootus, saavutades 1998. ja 1999. aastal noorteklassis üldvõidu, kuid pärast seda on mehe sportlikud tulemused jäänud tagasihoidlikuks. Tema isa Joel Tammeka kuulus aga 1980. aastatel Nõukogude Liidu parimate autosportlaste hulka.

Õhtuleht kirjutas Tammeka kohtuasjast pikemalt veebruari lõpus

Õnnetuspaik (Erki Pärnaku)