Video: Tiina Kõrtsini
Johanna-Kadri Kuusk 19. märts 2019 16:52
Tallinnas Toompeal Stenbocki maja ees koguneb juba teist hommikut järjest seltskond inimesi, et protesteerida loodava Keskerakond-EKRE-Isamaa (KEI) võimuliidu vastu. Meeleavaldajad plaanivad hommikuti Stenbocki ees koguneda niikaua kuni KEI läbirääkimised kestavad. 

„Ratas, ära viska riigile kaikaid kodarasse,“ seisab ühel loosungil, millega kodanik on tulnud võimuliidu vastu protesteerima.

„Kõik need jutud, et venelased on nagu tiblad, kes on nagu parasiidid, et kooseluseadus tuleb kustutada ja nii edasi, see paneb muretsema, see ei ole okei ja sellepärast ma olen siin,“ põhjendas üks protesteerija oma tulekut.

Kohal oli ka protesti korraldaja Maris Hellrand. „Põhiline on tuletada Jüri Ratasele meelde tema valimiste eel antud lubadust, et ta ei tee EKREga koalitsiooni. Väga paljud valisid Keskerakonda, lähtudes sellest lubadusest, ja on väga pettunud. Samuti tahame tuletada nii Ratasele kui ka Isamaale meelde, et matemaatika võimaldab praegu teisigi valikuid. Ei ole vaja olla kibestunud kaotaja, on vaja mõelda parematele lahendustele,“ sõnas Hellrand.

Protestijatest mööduvatel poliitikutel ei olnud meeleavaldajate kohta midagi halba öelda.

Stenbocki majja sisenenud Mihhail Kõlvarti sõnul on ainult tore, et inimesed oma meelsust näitavad.

Kolaitsiooniläbirääkimistelt on läbi käinud ka aborditeema, mis kütab palju kirgi ning ka meeleavaldajate hulgas oli inimesi, kelle plakatitelt võis lugeda „minu keha, minu teha“ laadseid sõnumeid. Stenbocki majja tulnud Mailis Repsi sõnul arutati seda teemat täiesti rahumeelselt.

„Ma usun, et kõik ühiskonnas on ühel meelel, et seda peaks arutama, Kuidas me võiksime anda naistele paremaid teadmisi, kuidas seda toetada ja millised võiksid olla toetusmehhanismid peredele. Ma usun, et see on kõigi ühine eesmärk. Ma loodan, et keegi siiralt ei arva, et me täna hakkame reaalselt abordi keelustamist arutama,“ sõnas Reps.

Kuigi KEI vastane protest on Stenbocki maja eest alles teist päeva, oli teisipäeva hommikul kohal juba ka plaanitavat koalitsiooni toetav meeleavaldaja.

„Ma arvan, et nad on ära ostetud selle rahaga mis on nelja ja poole aastaga Euroopa stabilisatsiooni mehhanismi röövitud Eestist ja seda on 10 miljardit eurot,“ ütles ta teiste protestijate kohta.