Eesti uudised

USAs surma mõistetud Tauno Vaidla pääses hukkamisest (73)

Kristjan Väli, 19. märts 2019, 11:07
Tauno VaidlaFoto: Õhtulehe arhiiv
Viivi Piirsilla mõrva eest surma mõistetud Tauno Vaidla (51) võib kergemalt hingata: California kuberner Gavin Newsom allkirjastas möödunud kolmapäeval otsuse, mis keelustab surmanuhtluse terves osariigis.

California osariigi 737 surmamõistetut, kelle hulka kuulub ka eestlane Tauno Vaidla, on pääsenud surmasüstist. Koju Vaidla siiski ei pääse, vaid jääb USA vanglasse eluaegset karistust kandma. Täpselt samadel alustel kui ta kuriteokaaslane Peeter Sakarias, kes pääses surmasüstist 2005. aastal.

The New York Times vahendab, et Newsomi otsus on rohkem sümboolne kui reaalselt praktiline: Californias pole ühtegi vangi hukatud juba kolmteist aastat. Viimane kinnipeetav tapeti 2006. aastal.

Sakarias loodab koju saada

„Jah, mul on võimalus välja saada, sest California valitsus muutis seadust. Inimesed, kes on sellise kuriteo sooritanud enne 23aastaseks saamist, võivad vabaneda pärast 30aastast vangistust,“ rääkis Sakarias optimistlikult.

Hoolimata 30aastasest vangistusest võõrsil pole Sakarias emakeelt unustanud ja mainib mitu korda, et kodumaa on talle väga kallis. „Teisel kohal pärast Jeesus Kristust ning üks koht enne mu vanemaid, kes on kõige kallimad inimesed mulle siin ilmas. Ma ohverdaks oma elu kõigi kolme eest. Sellised on mu väärtused, põhimõtted neil päevil,“ kinnitas Sakarias.

1988 USA-s tapmise eest eluks ajaks vangi mõistetud Peeter Sakarias saatis Õhtulehe reporterile kirja.Foto: Erakogu

Ta peab vanematega kirjavahetust ning saab vahel ka väljalõikeid Eesti ajalehtedest. „Viimane uudis, mida ma Eesti kohta kuulsin, oli vist kuu aega tagasi BBCst, kus näidati NATO õppusi, kus ka eesti mehed osalesid,“ meenutas ta.

Seda, mis elu Peeter Sakarias viimased 30 aastat elanud on, saab lugeda siit: "30 aastat USA vanglas istunud Peeter Sakarias: "Jah, mul on võimalus vabaneda".

ÕL ARHIIV: Kuidas kangelastest mõrtsukad said

Peeter Sakarias ja Tauno Vaidla põgenesid läände Vene sõjaväest Ida-Saksamaal 1987. aasta detsembris. Lääne-Saksamaal ja USAs võeti noormehi kuninglikult vastu.

New Yorgis andsid väliseestlased neile tasuta korteri ja leidsid töökohad. Noormehed lagastasid korteri, varastasid Eesti Maja kassaraha ja sõitsid Los Angelesse, kus tutvusid Avo ja Viivi Piirisillaga. Tauno jäi nende juurde elama. Sakariasele pakkus kodu ja kindlustatud tulevikku pärijateta lesknaine Linda Georgia osariigis, kuid Peeter hindas seda elukohana igavaks.

Tauno VaidlaFoto: Õhtulehe arhiiv

Juunis 1988 läks Peeter külla Taunole. Nende ja Piirsildade vahel tekkis tüli, mille käigus Viivi viskas Tauno majast välja. Noormeeste halb kuulsus levis ja neil polnud enam raha. Juulis murdsid nad Piirsildade suvilasse ja lagastasid seal mõne päeva. Varastatud asjad müüdi pandimajja, kuid raha saadi vähe. 18. juuli hommikul, kui Avo oli komandeeringus ja Viivi hambaarsti juurde läinud, murdsid nad Piirsildade linnamajja.

Ühe versiooni järgi jõudis Viivi koju oodatust varem, teise järgi ei leidnud noormehed majast midagi väärtuslikku, otsustasid naise ära oodata ja tappa. Oma kirjades vanglast on Peeter tunnistanud, et kui Viivi autoga maja ette jõudis, pakkunud Tauno, et pole veel hilja aknast põgeneda, kuid tema leidnud: „On aeg skoor avada.“

Väidetavalt andis esimesed kirvehoobid naisele näkku Tauno. Peeter on tunnistanud, et murdis naist pussitades noa ja andis visa hingega ohvrile viimased kirvehoobid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee