Eesti uudised

Naistearstide seltsi president hoiatab: abortide piiramine on sageli alles algus (99)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 19. märts 2019 09:35
Eesti Naistearstide Seltsi president Made Laanpere.Foto: Reigo Teervalt
Esmaspäeval tegi Eesti naistearstide selts peaminister Jüri Ratase poole avaliku pöördumise, kus avaldas muret loodava Keskerakond-EKRE-Isamaa (KEI) liidu suhtes. Teisipäeva hommikul rääkis seltsi president Made Laanpere „Vikerhommikus“ avaliku kirja põhjusest.

Laanpere sõnul oli kirja kirjutamiseks kolm suurt põhjust. „Esimest korda tõuseb poliitilisse arutellu siiani vabas Eestis iseenesestmõistetavaks saanud inimõigus,“ sõnas ta ja lisas, et abortide piiramine oleks tõsine naiste enesemääramisõiguse rikkumine, mille taga on selge poliitiline agenda.

Samal teemal

Naistearst rõhutas, et Eestil on seksuaalreproduktiivsuse teemal ette näidata vaid edulugu, milles ei ole valitsusse pürgivatel erakondadel mingit osa.

„Millega need head näitajad tulnud on? See on laste kohustuslik seksuaalharidus, rasedusvastaste vahendite kättesaadavus, see kõik on Eestis olemas. Need on kõik meie maailma parimate näitajate taga,“ ütles Laanpere.

Laanpere hoiatas, et abortide piiramine on sageli alles algus. „Lõpuks me teame väga hästi, et need poliitilised jõud, kelle retoorikas need teemad on, ei piirdu sellega. Sageli piiratakse sellega ka seksuaalharidust, teenuseid, eriti noortele, rasestumisvastaste vahendite kättesaadavust, ja see ei sea ohtu ainult tervisenäitajaid, vaid me näeme selles ohtu iga mehe, naise ja lapse tervisele tulevikus,“ selgitas Laanpere ja toonitas, et naistearstid on Eesti seksuaaltervise tuleviku pärast tõsiselt mures.

Euroopa puhul tõi Laanpere näiteks Poola, kus liberaalne abordiseadus äkki konservatiivseks pöörati. Naistearsti sõnul ei kadunud selle tagajärjel abortide tegemine kuhugi, lihtsalt tekkis paralleelne aborditurg. „Neid näiteid on küllalt. Pean märkima, et need riigid on sageli ka väga madala sündimusega,“ lisas Laanpere.

Eestis tehakse praegu umbes 4000 aborti aastas ja suur osa neist on sellised, mis on tehtud omal soovil.

„Kui vaadata, millise sammu me oleme teinud alates taasiseisvumise algusest, siis selliseid positiivseid trende me ei leia ühestki riigist. Ka teismeliste rasedusnäitajad on maailmas kõige kiiremini langenud,“ ütles naistearst.

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee