Maailm

Kamtšatka lähistel plahvatas hiigelmeteoor (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. märts 2019 17:36
Meteoor (ringis) plahvatas pärast Maa atmosfääri kukkumistFoto: Himawari satelliidi foto
USA kosmoseagentuuri NASA avaldatud andmeil plahvatas 18. detsembril Maa atmosfääri langenud meteoor jõuga, mis oli kümme korda võimsam kui Hiroshimale visatud aatomipomm. Siiski jäi kõmakas toimumise hetkel üsna märkamatuks.

Meteoor kukkus Maa atmosfääri Beringi mere kohal, Kamtšatka poolsaare lähistel. Tema kiiruseks oli umbes 32km/s. Taevakeha plahvatas atmosfääris enam kui 25 kilomeetri kõrgusel maapinnast ja kuna plahvatus toimus mere kohal, jäi ta erinevalt näiteks kuue aasta tagusest Tšeljabinski meteoorist märkamatuks. Tema täpne suurus pole teada, kuid meteoorikamakas oli mitmemeetrise läbimõõduga.

NASA planeedikaitse ohvitser Lindley Johnson selgitas BBC-le, et tegu on Tšeljabinski järel viimase 30 aasta suuruselt teise meteooriplahvatusega. Selliseid plahvatusi kohtab 100 aasta jooksul ehk paaril-kolmel korral.

Nii Beringi mere kui Tšeljabinski meteoori plahvatuse energiast suurema osa neelas Maa atmosfäär. Johnson lisas, et Maa lisaeeliseks selliste mürakate vastu on ka see, et suurem osa meie koduplaneedist on kaetud maailmamerega, mille kohale kukkunud meteoorid maismaaelanikele tõsist kahju ei kujuta.

Samal teemal

16.03.2018
NAPIKAS: ootamatult kosmosest ligi hiilinud asteroid tuhises Maast mööda
06.09.2013
Teadlased: Tšeljabinski meteoriit on 4,56 miljardit aastat vana
15.01.2013
ASTEROIDI ETTEKUULUTAJA? Tšeljabinski oblastisse kukkus meteoriit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee