Maailm

Itaalia oliivikasvatajate ahastus: puude tapjabakter hävitab kogu meie elutöö! (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. märts 2019, 16:20
Punase ristiga märgitud puud on kahjuks bakteriga nakatunud ja kuuluvad maharaiumisele...Foto: AP/Scanpix
Itaalia „saapakannas“ asuva Puglia maakonna elanike jaoks ei ole oliivipuud mitte ainult taimestik, mis nende kodukanti ilustab ja raha sisse toob. Need on osaks nende kultuuripärandist. Ja see hindamatu väärtus on hävimas.

40 protsenti ehk ligi pool Itaalia oliiviõlist tuleb just Pugliast. Oliivipuude kasvataja Paul Cappelli, kes kolis Pugliasse Ühendriikidest („Mina tegelen päris õliäriga!“), jagab CBS Newsile oma muremõtteid. Tema oliiviistandus toodab igal aastal umbes 10 000 liitrit oliiviõli. Nii vähemalt praeguse seisuga. „Nagu katk oleks iga hetk tulemas,“ kirjeldab mees oma tundeid.

Teadlased ei paku Cappellile ja teistele puukasvatajatele just erilist lohutust. „Kui me seda peatada ei suuda, on sellel epideemial potentsiaali kogu selle piirkonna oliiviõliäri täielikult hävitada,“ sõnab kohapeal asja uuriv teadlane Pierfederico La Notte. 

Puglia umbes 60 miljonist oliivipuust on märtsi seisuga bakter külge hakanud juba 10 miljonile. Eriti kurvaks teeb kohalikke see, et märkimisväärne osa nakatunutest on väga vanad ja väärikad puud. Nakatunud puud tuleb maha võtta ja nende lehed põletada. La Notte katsetab küll ka bakterile resistentsete puude oksade pookimist nakatunud puude külge. Kuigi need katsetused on seni edukad olnud, kardab La Notte, et võidujooksus ajaga jäävad teadlased praegu bakteri leviku kiirusele siiski alla.

Paraku on mahavõtmine ja põletamine efektiivseimad viisid bakteri leviku peatamiseksFoto: AP/Scanpix

Ajakiri Nature kirjutab, et tegelikult on bakter Pugliat kiusanud juba aastast 2013 ning et oma süü on kasvatajate ja keskkonnakaitsjate esialgsel vastumeelsusel bakteriga võitlemisel. 

Nii kohalikud keskkonnakaitsjad kui farmerid protestisid Euroopa Liidu direktiivide vastu, mille järgi peab haiged oliivipuud maha raiuma ja pestitsiide kasutama. Paraku on just nakatunud puude hävitamine kõige efektiivsem viis bakterist lahti saada. Ent mõneti arusaadavalt ei tõuse kasvataja käsi kallist puud maha võtma, eriti kui tegu on iidse puuga. Mõned isegi teatasid, et ei usu teaduslikke tõestusi sellest, et just xylella fastidiosa puid hävitab. Veelgi enam, 2015. aastal kaebasid kohalikud Puglias töötanud puuteadlased suisa kohtusse, süüdistades hoopis neid, mitte putukaid või enda tegevusetust bakteri levitamises. Kahjuks on tulemus nüüd käes ja tapjabakter Puglias tõeliselt vohama löönud.

Oliivifarmerite meeleavaldus Roomas. Eurodirektiive eiranud kasvatajad aitasid bakteri levikule kahjuks kaasaFoto: EPA/Scanpix

75aastane Ottavio Vincenti loobus kõigist oma oliivipuudest, mida on kokku 700 ringis. Oliiviõli tootmine on tema elutöö. „Mu süda nii valutab,“ räägib vanahärra. „Mu vanavanemad kasvatasid neid ja hoolitsesid nende puude eest. Ma ei suuda nende suunas isegi vaadata enam...“

„No che vita, no che lavoro, no che niente,“ ohkab Ottavio. „Pole elu, pole tööd, pole midagi.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee