Maailm

Kahtlusalune peeti õhtul kinni

TULISTAMINE UTRECHTI TRAMMIS: vähemalt kolm surnut ja viis haavatut (118)

Toimetas Aadu Hiietamm, 18. märts 2019 12:45
Sündmuskoht.Foto: Twitter
Hollandis Utrechti üliõpilaslinnas sai esmaspäeval viimastel andmetel vähemalt kolm inimest surma ja viis haavata trammis ja selle lähistel kohaliku aja järgi kella 10.45 paiku toimunud tulistamises, vahendab kohalik meedia. Politsei andmetel on tulistaja 37aastane türklane. Õhtul kella 18 paiku kohaliku aja järgi teatati tema kinnipidamisest. 

Tulistaja oli mees, kel õnnestus punast värvi väikeautos põgeneda. Politsei otsis sellega seoses punast sõiduautot Renault Clio, mis leiti juba varsti mahajäetuna.

Sotsiaalmeedias ringleb samal ajal ka info, et kurjategijaid võis olla mitu. Politsei ei ole sotsiaalmeedia infot kinnitanud. Politsei otsis Türgis sündinud 37aastast Gökmen Tanist, kelle jäädvustas trammi valvekaamera. Väidetavalt seisis ta alles hiljuti kahtlustatuna vägistamises kohtu ees. Kella 18 paiku teatas politsei otsitava tabamisest.

OTSITAV: Gökmen Tanis. Pildi jäädvustas trammi valvekaamera.Foto: Utrechti politsei

Politsei piiras sündmuskoha - 24. oktoobri väljaku - sisse. Kohal on palju kiirabiautosid ja kolm päästekopterit.

Politsei palus Twitteri vahendusel inimesi hoida tänavad vabad, et päästjad saaks töötada. Politsei palus samuti Utrechti koolidel hoida uksed lukus. Ka Utrechti ülikool sulges oma hooned.

Telekanal RTV Utrecht tsiteeris üht pealtnägijat, kes oli näinud pärast tulistamist vähemalt üht naist maas lamamas. 

Teise tunnistaja kinnitusel ei saanud trammijuht pärast tulistamise algust trammiuksi lahti ning kaks noort meest lõid trammiaknad puruks, et reisijad saaks põgeneda.

Hollandi ringhäälingu NOS reporter nägi üht inimest valge lina all lamamas ning järeldas sellest, et vähemalt üks inimene on surma saanud. Ka agentuur ANP teatas ühest tapetust. Vähemalt kolm inimest toimetati haiglasse. Hiljem rääkis kohalik meedia juba kolmest surnust ja üheksast haavatust. Ja neid numbreid kinnitas ka linnapea Jan van Zanen. Linnapea lisas, et kolme haavatu seisund on raske.  Pisut hiljem aga vähendati haavatute arv viiele.

Politseioperatsioonis osaleb ka terrorismivastase võitluse üksus. Samas ei ole politsei kinnitanud, et tegemist oli terrorirünnakuga, kuid seda versiooni peetakse tõeseks. Viimastel teadetel piirab eriüksus hoonet, kus kurjategija võib end varjata. 

Hollandi terroritõrjejuht Pieter-Jaap Aalsbersberg väitis, et tulistamist on olnud ka mujal linnas, kuid politsei seda ei kinnitanud. 

Hollandi peaminister Mark Rutte on juhtunu pärast mures. Ta kutsus kokku valitsuse hädaistungi. Peaminister ütles pressikonverentsil, et terroristlikku motiivi ei saa toimunud rünnakus välistada. Rutte rõhutas, et õigusriik ja demokraatia on tugevamad kui fanatism ja vägivald. Teise versioonina peab politsei võimalikuks perekonnadraamat.

Schipholi lennujaamas, Rotterdami raudteejaamas ja Haagis asuvas parlamendis tugevdati turvameetmeid.

Utrechtis evakueeriti pärast tulistamist kõik mošeed. Kesklinn on liikluseks suletud. Utrechti provintsis tõsteti terrorioht kõrgeimale ehk 5. tasemele.

Utrechti linnapea Jan van Zanen ütles, et politsei otsib tulistajat suurte jõududega. Samas pidas ta momendil kõige olulisemaks haavatute eest hoolitsemist.  

Amsterdamist 50 kilomeetrit kagus asuv 350 000 elanikuga Utrecht on Hollandi suuruselt neljas linn. Eesti suursaatkond Haagis palus kõigil Utrechtis viibivatel eestlastel võtta ühendust oma lähedastega ja anda teada, et teiega on kõik korras.

Amsterdami ülikoolis käiv Piret (täisnimi toimetusele teada) rääkis Õhtulehele, et praegu on ülikoolis jutuks vaid see tulistamine ja julgeolek teistes linnades. Isegi Amsterdamis ei julgeta praegu tänavatele minna. 

„Ülikool on kinni, keegi ei saa sisse-välja. Ja rongid ei käinud vahepeal Utrechti vahet,“ kirjeldas Piret paanikat, mis on kiiresti üle terve riigi levinud. 

Seda, millal tudengid ülikoolist välja saavad, ei osanud Piret öelda. „Ei tea veel. Kõik tänavad päris kinni pole, aga see [ülikooli] ümbrus küll. Ja siis suuremad asutused.“

 Liiguvad kuulujutud, et Haagis ja Rotterdamis võib samuti midagi juhtuda.

Piret märkis veel, et paanikat külvab veel tulistamise kokkulangevus transporditöötajate streigiga. „Kummalisel kombel oli täna transporditöötajate protest ning paljud arvasid, et nende trammi hilinemine oli tulistamisega seotud, kuigi ei olnud,“ sõnas ta.

Holland on seni erinevalt naaberriikidest terrorirünnakutest pääsenud. 

Samal teemal

18.02.2019
Politsei vahistas Utrechti tulistaja
18.02.2019
Utrechtis õppiv eestlanna: tulistamine tuli suure šokina, linn tundub väga turvaline

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee