Eesti pearabi Shmuel KotFoto: Alar Truu
Liina Hallik 18. märts 2019 11:17
"Rabi on meil ainuke," sõnab Eesti juudi kogukonna esimees Alla Jakobson Õhtulehele. "Ta tuli Eestisse rohkem kui 15 aastat tagasi. Ta on saanud Eesti kodakondsuse. Ta on õppinud ära eesti keele. Tal on kümme last. Ta on meie jaoks väga tähtis. Ja laupäev on juutide jaoks väga oluline päev. See on püha.” Ent just laupäeval hõikas Eesti pearabile "Juudid ahju!" noormees, kellele mupo parajasti piletita sõidu eest trahvi vormistas.

Eesti juudi kogukonna esimees Alla Jakobson Foto: Alar Truu

Alla Jakobsoni sõnul on see, mis juhtus rabi Shmuel Kotiga, juudi kogukonnale väga valulik. „Aga ma ei seosta seda poliitilise olukorraga Eestis. See ei ole kuidagi seotud Eesti riigi ja meie kogukonna suhetega. Eesti riik on meisse alati suhtunud austuse ja arusaamisega.”

„Ma täna tulin kohtumajja tööle, ja inimesed tulevad mu juurde ja ütlevad, et kuidas võis selline asi juhtuda. Et neil on kahju,” on Jakobson liigutatud.

Rabi kutsub inimesi üles mõistma ja andestama

Rabi ise postitas kolmes keeles Facebooki lehele, et tänab kõiki, kes on talle toetust ja lugupidamist avaldanud, ning annab andeks mehele, kes teda solvas. „Samamoodi tänan riigiasutusi nende kiire ja professionaalse töö eest.”

Rabi soovitab võtta juhtunut kui õppetundi, mille abil armastada ja austada meist erinevaid inimesi.

Ründaja on kinni peetud

Politsei on solvaja isiku tuvastanud ning mehe ka kinni pidanud. 27aastane vägivallatseja peeti kinni eile Tallinna kesklinnas asuvas kaubanduskeskuses.

„Ta on väärteo korras 48 tunniks kinni peetud ja tunnistab oma tegu,” ütles Õhtulehele Põhja prefektuuri ennetus- ja menetlustalituse juht Jelena Mirošnitšenko. „Politseinikud kontrollivad täiendavalt mehe tausta ja käesoleval hetkel kogume tõendeid tema kodust.”

16. märtsil rünnati Tallinnas verbaalselt Eesti pearabi Shmuel Koti. Eesti keelt kõnelev mees karjus rabile, kes oli koos oma lastega teel sünagoogi Šabbati jumalateenistusele, „Juudid ahju!" ja "Heil Hitler!".