Foto: mupo
Siim Randla, Katrin Rohtla, Gerly Mägi 17. märts 2019 10:03
Eesti keelt kõnelev mees karjus Tallinnas Eesti pearabi Shmuel Kotile: "Mida sa, juut, vahid! Ahju lähed!" ja "Heil Hitler".

Vahejuhtumi järel oli rabi šokis ning rääkis sellest oma tuttavale Gennadi Grambergile, kes juhtunu omakorda Facebooki postitas.

"16. märtsil rünnati verbaalselt Tallinnas Eesti pearabi Shmuel Koti. Hommikul kui ta oli teel koos oma lastega sünagoogi Šabbati jumalateenistusele, lähenes talle eesti keelt kõnelev meesterahvas, kes hakkas karjuma rabile "Mida sa, juut, vahid! Ahju lähed!", "Heil Hitler" , lisades ebatsensuursed väljendid,“ kirjutas Gennadi Gramberg Facebookis.

Tema sõnul oli lähedal munitsipaalpolitsei patrull, kelle poole pöördus rabi palvega midagi ette võtta, sest tal oli kaasas lapsed ja ta ei välistanud, et agressiivselt käitunud noormees võib ka kallale minna.

„Kahjuks, ei reageerinud patrull palvele. Õnneks ründaja piirdus verbaalsete solvangutega ja ei jälitanud rabi, kes viis oma lapsi minema,“ kirjutas Gramberg. 

Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf kommenteeris juhutmist sotsiaalmeedias, kus selgitas, et intsidenti nägi pealt mupo piletikontrolör.

Solvajaks oli Klandorfi sõnul piletikontrolöri poolt tabatud bussijänes. 

Mupo avalike suhete peaspetsialisti saadetud pressiteates selgub, et nende ametnikud sekkusid ja lõpetasid ebatsensuurselt käituva noormehe tegevuse.

Nimelt oli mupo piletipatrull sunnitud vormistama trahvi trammis piletita sõitnud noormehele.

"Ilmselgelt närviline ja ebatsensuursete väljenditega patrulli kostitanud noormees vestles kogu aeg telefonis tuttavaga. Menetlustoimingu ajal möödus taamal rabi koos lastega, kelle suunas närvilises olekus noormees solvavaid väljendeid kasutas," selgitab mupo peaspetsialist Meeli Hunt.

"Rabi mupo patrulli poole ei pöördunud ja mupo patrullil ei olnud Rabiga mingit kontakti. Videosalvestused on edastatud politseile ja edasi antud juhtumiga tegeleb politsei," lisab Hunt.

Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniidu sõnul on pearabiga tänaseks ühendust võetud. "Hetkel kogume vahejuhtumi kohta lisainfot. Tegime võimaliku solvaja isiku kindlaks ning alustasime menetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb vaenu õhutamist."

Saarniit rõhutab, et igal inimesel on õigus end Eesti vabariigis turvaliselt tunda. "Lisaks füüsilistele rünnakutele suhtub politsei tõsiselt ka verbaalsetesse rünnakutesse ja vaenu õhutamise juhtumitesse. Püüame antud loos kiiresti välja selgitada, mis juhtus ning miks juhtus." 

Eesti juudi kogukond: solvang on signaaliks meie ühiskonnale

Eesti Juudi Kogukond kirjutas pressiteates, et jälgib tähelepanelikult koalitsiooniläbirääkimisi ning on mures EKRE partei võimaliku võimutuleku pärast. "Selle partei paljud väljaütlemised on vaenulikud rahvusvähemuste suhtes ning on suunatud ühiskonna jagamisele omadeks ja võõrasteks. Kõik see toob kaasa sügavat muret ja kahetsust.

Juudi kogukonna jaoks on olulised rahvusvahelise õiguse printsiibid ja euroopa väärtused, sealhulgas ka kõikide rahvuste õigus enesemääramisele ning kultuurilise mitmekesisuse säilitamine meie riigis. Me mõistame hukka igasugust antisemitismi, rassismi, ksenofoobia ja muu diskrimineerimise ilminguid meie ühiskonnas," seisab pressiteates.

"16. märtsil toimunud intsident, mille käigus solvati Eesti pearabi Shmuel Kot'i meie pealinna tänaval, on signaaliks meile kõigile, meie ühiskonnale. Me peame selliseid ilminguid vastuvõetamatuteks. Oleme pöördunud õiguskaitseorganite poole antud juhtumi uurimiseks, samuti oleme pöördunud muposse," teatb nõukogu. Lähipäevadel on kogukonna nõukogul plaanis teha erakorralist nõupidamine, kus arutatakse organisatsiooni edasist plaani.

Jüri Ratas helistas pearabile

Ebameeldiva juhumi on mõistnud hukka ka peaminister Jüri Ratas: "Eesti Vabariigis ei ole kohta kellegi diskrimineerimisele usutunnistuse, rahvuse, päritolu ega mistahes muul alusel. Vaenu ja vihkamise õhutamine on lubamatu ning sellisele teguviisile tuleb alati täie tõsidusega reageerida." 

Urmas Viilmal on häbi

EELK peapiiskop Urmas Viilma saatis Eesti pearabile Shmuel Kotile avaliku vabanduse teda tabanud verbaalse rünnaku eest. Viilma sõnul peavad Eestis end turvaliselt tundma kõikide religioonide esindajad, kirjutab ERRi uudisportaal.

"Inimesena, eestlasena ja Eesti luterlaste peapiiskopina avaldan juhtunu pärast siirast kahetsust ja tunnen häbi, et Eestis, mida ka juudi rahva ja usu esindajad on pidanud oma turvaliseks ja armsaks koduks, midagi sellist on juhtunud. Ei ole mingit vahet, kus sellised asjad juhtuvad, Eestis või välismaal – igal pool on tegemist käitumise ja suhtumisega, mida tuleb karmilt hukka mõista ning loota, et nii avalikkus kui ka vastavad ametkonnad julgelt reageerivad," kirjutas Viilma.

Ta lisas, et ta ei oska öelda, kas see juhtum annab mingit tunnistust tendentsidest ühiskonnas või suhtumiste muutumisest juutidesse, erinevate uskude ning kultuuride esindajatesse või religioossetesse inimestesse üldisemalt.