Maailm

Donald Trump vetostas Senati otsuse ja sai ligipääsu soovitud kaheksale miljardile USA dollarile (17)

Toimetas Hindrek Pärg, 15. märts 2019 22:47
Donald TrumpFoto: NICHOLAS KAMM
Eile õhtul hääletas 59 USA senaatorit riikliku eriolukorra tühistamise poolt, ent täna vetostas Donald Trump Kongressi otsuse. See tähendab, et riiklik eriolukord jääb püsima ning president saab piirimüüri ehitamiseks ligipääsu rohkem kui kaheksale miljardile dollarile. 

Veebruaris kuulutas president Trump välja riikliku eriolukorra, et tagada piisav rahastus ühe suurima valimislubaduse täitmiseks, USA-Mehhiko piirimüüri ehitamiseks. (Loe lähemalt SIIT.)

USA seaduste kohaselt saab Kongress eriolukorra tühistada. Esindajatekoda (kus demokraatidele kuulub kohtade enamus) tegi vastava otsuse juba eelmisel kuul, Senatis toimus hääletus eile ning demokraatidega liitus 12 vabariiklast, kes hääletasid oma erakonda kuuluva presidendi vastu. 

Seadusetegijate arvamusest hoolimata kasutas Trump reedel esimest korda oma presidendiaja jooksul õigust mõnda Kongressi otsust vetostada.

Samal teemal

Kongressil jääb siiski võimalus Trumpi veto ümber lükata – selleks peab vastavasisulist eelnõud toetama kaks kolmandikku senaatorist, aga seda peab USA meedia ülimalt vähetõenäoliseks. 

Vetoga avaneb Trumpil võimalus kasutada üle kaheksa miljardi dollari USA-Mehhiko piirimüüri ehitamiseks. Poliitiline toetus müürile on praktiliselt olematu ka vabariiklaste parteis, demokraatidest rääkimata. 

Vabariiklastele ei meeldi see, et Trump võib eriolukorraga seada ohtliku pretsedendi. Igavesti ta president ei ole ja sellise tembu võib Trumpile viidates kunagi teha ka mõni tulevikupresident, kes pärit vastasparteist. Lisaks on nii vabariiklased kui demokraadid mures, et riikliku eriolukorra väljakuulutamise puhul rikutakse võimude lahususe printsiipi, mis on vastuolus USA põhiseadusega. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee