Poliitika

Yana Toom: oleksin nõus vanakuradiga diili tegema, ehk EKRE-ga valitsusse minema, kui eestikeelsele õppele üle ei minda ja halli passi omanikud saavad kodanikeks (354)

Televeeb, 15. märts 2019 20:06
Yana Toom Foto: Stanislav Moshkov
Tänases “Ringvaates” käis poliitilisest olukorrast rääkimas Keskerakonna liige Yana Toom, kes ei ole teinud saladust sellest, et tema on totaalselt EKRE-Isamaa-Keskerakond koalitsiooni vastu. “Ega see (EKRE - toim.) ei ole erakond, kellega mina tahaksin koalitsioonis olla, lihtsalt nii on. Ma arvan, et mu valijad ei anna seda mulle andeks,” selgitas ta.

Toom kinnitab, et tema hääletab sellise koalitsiooni moodustamisele vastu juhatuses ja ilmselt ka volikogus. “Võib-olla juhtub ime ja Helme ja Seeder ütlevad, et ei tule üleminekut 100% eestikeelsele õppele ja homme saavad kõik hallid passid kodanikeks. Siis ma ütlengi endale, et okei, Toom, siis ongi nagu diil vanakuradi endaga, aga vähemalt saab tehtud asjad, millega on võideldud kümme aastat. Kui see nii läheb, siis läheb, aga ma väga ei usu,” rääkis ta variantidest, mille korral oleks koalitsiooniga nõus. 

Koalitsiooniläbirääkimistel Toom ei osale, kuid vene valijaid esindab seal Mihhail Kõlvart. “Ma olen väga tänulik Mišale, et ta läks sinna läbi rääkima, ma kohe ütlesin, et ma ei lähe, esiteks mul on töö mujal ja teiseks mul ei ole seda isamaist rahulikkust, ma lähen põlema. Las nad seal räägivad ja mina vaatan kõrvalt. Miša teeb oma asja nii, nagu peab vajalikuks ja ma usun, et ta ikka astub meie lubaduste eest välja, aga millega see kõik lõppeb, ma ei tea,” kommenteeris Toom.

Paremäärmusliku EKRE-ga koalitsiooni minemine ohustab lõhestada aga Keskerakonda. Toom kinnitab, et Keskerakonnas on tõepoolest tekkinud “vene tiim”, ehk osal erakonnast on väga suured vastuolud seoses EKRE-ga.

Toomi sõnul on murekirju kirjutanud talle ka valijad. “Ega nad meid ei kiida, ütleme nii. Me kõik teame, mis me teeme, mulle endale ka see ei sobi. Ma pean valiku tegema enda jaoks, kas ma neelan selle konna alla või ei neela, praegu mulle tundub, et ma konna vist ikka neelama ei hakka,” viitab Toom sellele, et EKRE-ga valitsusse minek tema jaoks siiski mõeldav ei ole. 

Toomi sõnul on aga matemaatiliselt võimalik, et EKREIKE koalitsioon sünnib, sest ta teab Keskerakonnast inimesi, kes olid alguses väga selle vastu, kuid nüüd enam ei ole. “Plgem ausad, tulevad ka maapiirkondadest sellised signaalid, et oi kui tore, nüüd tulevad põllumeestele toetused, tõstatakse pensionit ja mida iganes. Ma ei tea, aga seda, mida ma loen lehtedest, sealt ma ei näe, et oleks veel asja juurde jõutud. Olid tantsud kolm päeva, lepiti kokku asjades, milles pidi kokku leppima, aga nüüd läheb asi teravaks, elame näeme. On ka president, kes teeb ettepaneku Kaja Kallasele, siis hakkab tema mingi seltskonnaga läbi rääkima. Niiet minu jaoks ei ole see kaugeltki ainus võimalus, minu jaoks üks kolmest.” 

Paremäärmuslike erakondadega valitsuse moodustamine on ärritanud ka Keskerakonna valijaid ning pärast valimisi tehtud uuring näitas, et Keskerakond on palju valijate toetust kaotanud, seda just vene valijate arvelt. Toomi arvates ei saa erakond kindlasti lootma jääda sellele, et EKRE ja Isamaaga valitsus siiski tehakse ning Keskerakonna valija lõpuks lihtsalt harjub sellega ära.

“Olen ka kuulnud koduerakonnas väljendit, et valijad harjuvad ära, see on manipulatsioon, mida vastutustundlik poliitik ei tohiks endale lubada, et keerame käki kokku ja eks nad harjuvad ära. Siin on kolm võimalust: kas me saame tõepoolest kokku mingi hea koalitsioonilepingu, mis lahendab kõik probleemid, seda ilmselt ei juhtu. Siis on variant teha teine koalitsiooni, minu eelistus on endiselt Kesk ja Reform. Mulle täna hõõrus keegi Facebookis nina alla, et kas ma olen unustanud pronksiöö. Ei ole! See ei tähenda seda, et peaks mõistuse välja lülitama. Siis on variant, et oleme opositsioonis, mida ka ei tahaks, aga ka võimalus on laual. Olenevalt sellest vaatame, mida valijate toetus hakkab tegema,” ütles ta.

Toomi sõnul on ta, olenemata sellest, et nädala töökohustuste tõttu Eestist eemal oli, rääkinud ka Jüri Ratasega. “Tema üritab veenda mind, mina teda. Aeg-ajalt annab teada, milles kokku lepiti, see on väga tore, sest ta ikkagi hoiab mind kursis. Aga see, mida ta räägib, on sama, mida ma loen lehest. Aga ju siis see ongi, mis kokku lepiti. Eks ma pean uurima, kuidas see asi seal päriselt käis, nendelt, kes seal olid.”

Suur skandaal puhkes Eestis ka seetõttu, et ALDE ehk Euroopa demokraatide ja liberaalide liidu fraktsiooni esimees Guy Verhofstadt kirjutas kirja Jüri Ratasele, kus palus temalt parempopulistliku erakonnaga mitte valitsusse minna.

Toomi sõnul on üllatav see, et see kiri lekkis ajakirjandusse, kuid ta usub, et selle lekitaja võis olla ALDE ise ning see on osa parlamendivalimiste eelsest poliitkampaaniast. Sellise lükkega saab Toomi sõnul ALDE taas näidata, et on parempopulistide vastu.

Toomi sõnul ta veel ei tea, kas on riigikogusse minemas, et seal koalitsiooni ja peaministri poolt või vastu hääletada.

“Veel ei tea ju, milline tuleb see koalitsioonileping. Tänase seisuga ütlen, et see mulle ei sobi, mulle ei sobi see seltskond. Ma ise arvan, et mul on korralik lastetuba ja on inimesi, kellega ma ei tahaks ühe laua taga olla. Antud juhul EKRE. Ma saan aru, et poliitika ongi selline väga küüniline asi, tulebki vahest unustada, kes sa oled. Aga inimesel on enda punased jooned,” nentis ta, lisades, et on hetkel aga täiesti kindel, et EKREIKE koalitsiooni poolt tema ei hääleta.