Maailm

Inglismaale tagasi kibelenud ISISe pruudi vastsündinud poeg suri (16)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. märts 2019 19:45
Shamima Begum põgenes Inglismaalt Süüriasse, et seal terroristi naiseks hakataFoto: PA Pictures / Scanpix
Veebruaris levisid uudised 19aastasest Shamima Begumist, terrorirühmituse ISIS reklaamnäost, kes soovib nüüd koos vastsündinud pojaga kodumaale ehk Suurbritanniasse tagasi tulla. Eelmisel nädalal suri tema poeg Süüria põgenikelaagris.

CNNile kinnitasid vastsündinu surma kurdi rahvusest päästetöötajad Baghuzi küla lähistel paiknevast põgenikelaagrist, kuhu oli pagenud ka Shamima Begum. Tema laps sündiski veebruari keskel samas laagris.

Samal teemal

Shamima Begum põgenes 15aastaselt Inglismaalt Süüriasse plaaniga naituda mõne ISISe võitlejaga. Ajupestud neiust sai terrorirühmituse omamoodi reklaamtüdruk - tõsiasi, mida ta nüüd üritab kõigest väest pisendada. Tema mees, hollandlasest terrorist, on praeguseks vahi all ja tüdruk tahaks ise naasta kodumaale, kes aga temalt kodakonsuse ära võttis.

Shamima Begumi taustast saab lisaks lugeda ka siit.

Begum jahmatas rahvusvahelist üldsust oma võrdlemisi leige suhtumisega Manchesteri terrorirünnakute ohvrite suhtes ning võrdsustades terrorirünnakuid rünnakutega terroristide endi vastu. Sellest hoolimata on palju neid, kes leiavad, et tüdrukult ei tuleks kodakonsust ära võtta. Seda mitte niivõrd humaansest murest ISISe pruudi suhtes, kuivõrd selleks, et kuriteo sooritanud briti kodanikku tema enda kodumaa kohtutes õiglaselt süüdi mõistetaks. Begumil on võimalik minna ka Bangladeshi, kus on tema juured, kuid võimalik, et seal elaks ta vabaduses, kui just Bangladeshi võimud teda vahistada ei otsusta.

Igal juhul oli üheks murekohaks Begumi vastsündinud poeg Jarrah. Briti kodanikust beebi ei ole puhtalt sündimise tõttu kurjategija ning kodanikuna oli tal õigus naasta oma päritolumaale.

Kuid möödunud neljapäeval halvenes Jarrahi tervislik seisund ja põgenikelaagri töötajad toimetasid imiku haiglaravile al-Hasakah' linna Põhja-Süürias. Ta suri mõni tund hiljem haiglas. Kurdide sõnul tekkisid tal hingamisraskused. Mis saab tema emast edasi, on ebaselge.

Ehkki too vastsündinu on neist õnnetutest hingedest vast kõige tuntum, on Süüria Demokraatlike vägede (SDF), peamiselt kurdi võitlejatest koosneva sõjaväe püsti pandud põgenikelaagrites olukord vilets ja lapsi sureb palju. Seal ei viibi ainult plehku pannud või vangi langenud terroristide naised-lapsed, vaid ka tsiviilisikud, kes ise terroristide eest põgenenud. Laagris hoitakse neid võimalusel üksteisest lahus. Samas laagris suri möödunud neljapäeval veel kaks imikut, lapsed maeti kolmekesi koos ühishauda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee