Eesti uudised

Mošeetulistamised Uus-Meremaal: Eesti islamikogukond tunneb end rahulikult  (12)

Liina Hallik , 15. märts 2019 16:54
Tallinna mošee Keevise tänaval.Foto: Ekspress Meedia / Rauno Volmar
Uus-Meremaa mošeerünnakutes on elu kaotanud poolsada inimest. Eesti moslemid ennast ohustatuina ei tunne. 

Uus-Meremaal Christchurchi linnas läks relvastatud mees reede keskpäeval mošeesse ja avas tule. Samal ajal toimus linna teises mošees tulistamine. Mošeedes käib kõige rohkem rahvast just reedeti, kui moslemid keskpäeval palvetama lähevad. Rünnakutes hukkus  vähemalt 49 inimest, üle 20 inimese on raskelt haavatud. Tapja tegi tulistamisest otseülekande. 

Samal teemal

"Eesti Islami Kogudus väljendab sügavat ja siirast kaastunnet Uus-Meremaal aset leidnud terroriakti ohvrite peredele ja lähedastele ning kogu Uus-Meremaa rahvale," ütles Eesti Islami Koguduse mufti Ildar Muhhamedshin.

Eesti Islamikeskuse juht Timur kinnitas Õhtulehele, et Eesti moslemite kogukonnas on kõik rahulik. „Meil on igal reedel suur palvusepäev. See on üle maailma moslemitel kõige tähtsam päev. Pärast tavapärast palvust pidasime lisapalvuse Uus-Meremaal hukkunute mälestuseks. Agressiivsust keegi üles ei näidanud, sõnavõtte ei olnud, keegi ei sõimanud. Asja võeti väga rahulikult.”

Timuri sõnul Eestis elavatel moslemitel hirmu, et ka meil  võidaks moslemeid rünnata, ei ole. „Ei-ei,” tõrjub Timur küsimuse. „Seda küll ei ole. Novembris soditi meil aknaid ja uksi, aga seda võtsid kõik väga rahulikult. Pesime aknad-uksed puhtaks. Tatari babuškad olid natuke ärevil, aga rahunesid nemadki.”

Eestis elab kokku vast mõnituhat moslemit. Kui palju neid täpselt on, ei oska Timur öelda. „Mina olen rahvuselt tatarlane, põlistatarlane, minu vanemad tulid 1924. aastal Narva. Viimase rahvaloenduse järgi on tatarlasi Eestis umbes 2500. Aga kas nad nüüd kõik moslemid on, ei tea öelda. Veel on ametlikel andmetel umbes 1500 hiljem tulnud moslemit, aga neist on suur osa ära läinud, vast 500-600 on veel alles.”

„Mina küll ei oska öelda, et siin mingit agressiivsust oleks,“ rõhutab mees. „Paljud moslemid on üliõpilased. Neid tuleb igal aastal juurde. Kohalikud, kes on siin juba viis-kuus aastat elanud, mõni isegi kümme, nendel on oma väikesed ettevõtted,kes on taksojuht, kellel on pood või söögikoht. Paljud töötavad ka firmades, pakistani poisid ja Bangladeshist on mõni, nemad on IT-firmades.“

Samal teemal

16.03.2019
50 mõrvas süüdistatav Uus-Meremaa massimõrvar astus juba laupäeval kohtu ette
15.03.2019
VIDEO | Uus-Meremaa massimõrva läheduses olnud ETV endine ilmateadustaja Henri Laumets: linn on nagu sõjakolle
15.03.2019
MOŠEETULISTAMISED UUS-MEREMAAL: tapja tegi tulistamisest otseülekande, vähemalt 49 inimest on hukkunud