Maailm

Šveitslaste veider eksperiment: juust maitseb paremini, valmides hiphopi saatel (1)

Toimetas Aare Kartau, 15. märts 2019, 11:55
 Pixabay
Šveitslased, kes on tuntud kui maailmakuulsad juustuvalmistajad, said hakkama ühe omamoodi eksperimendiga – nad katsetasid, milline muusikastiil juustu maitseomadustele kõige paremini mõjub, teatab Swissinfo.

Berni kunstiülikooli tudengid ja veterinaar Beat Wampfler tulid ideele korraldada täiesti ebatavaline katse. Projekti nimeks oli „Juust ruumilises helis – kulinaarne kunstieksperiment.“ Eksperimendis kasutati kaheksat „Muttenglück“ Emmentali juusturatast, millele lasti ööpäevaringselt kaheksa kuu jooksul erinevat heli. 

Kasutatud muusikastiilideks olid: ambient (Yello), klassika (Mozart), tekno (Vril), rock (Led Zeppelin) ja hiphop (A Tribe Called Quest). Samuti katsetati erinevaid helisagedusi: madal (25kHz), keskmine (200kHz) ja kõrge (1000kHz). Hiljem võrreldi kaheksa erineva heli käes valminud juustu ka vaikuses seisnud tootega.

Kaheksa kuud peale projekti algust tehti juustu maitsmiseks pimetest ning võitjaks osutus hiphopi rütmis valminud juustukera. Too eksemplar oli testijate sõnul „nii aroomilt kui maitselt erakordselt puuviljane ning teistest näidistest tunduvalt erinev.“ Professor Michael Harenberg, kes pakkus projektis teaduslikku tuge, tõdes, et nad olid üllatunud ka tähelepanust, mida nende eksperiment sai.

Muusikapala, mis degusteerijate sõnul juustu maitsvaks muutis, oli A Tribe Called Quest – „Jazz (We've Got)“.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee