Keskerakond, Isamaa ja EKRE alustasid koalitsioonikõnelusi valitsuse moodustamiseks.Foto: Robin Roots
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 15. märts 2019 11:20
Kümned välismaal elavatest Eesti noortest tegid võimaliku Keskerakond-EKRE-Isamaa (KEI) koalitsiooni poole ühispöördumise, milles paluvad EKRE valitsusest välja jätta. Pöördumisega avaldavad arvamust 85 noort.

Avaldame pöördumise täismahus.

Lugupeetud Jüri Ratas, Mart Helme ja Helir-Valdor Seeder ning Keskerakonna, EKRE ja Isamaa juhatuse liikmed.

Pöördume Teie poole ligi 85 noore eestlaste nimel, kes on otsustanud jätkata haridusteed või omandada töökogemust välismaal. Samas viibime kodumaast eemal ainult ajutiselt ning ratsionaalsetel põhjustel (ülikooliprogramm, mida Eestis ei pakuta, või suurepärane võimalus töötada rahvusvahelises keskkonnas) – südames peitub alati soov mingil hetkel Eestisse, koju, naasta ja anda oma panus Eesti arengusse.

Hiljutised sündmused Eesti poliitmaastikul teevad meid murelikuks. Oleme rahutud, sest näeme, mida tooks endaga kaasa EKRE lubamine valitsusse. EKRE maailmavaate ja eesmärkide põhjal on kerge teha järeldusi selle kohta, mida nad teeksid valitsuses meile kõigile kalli Eestiga.

Me ei taha tagasi tulla Eestisse, mis on liberaalse demokraatia aluste ja euroopalike väärtustega vastuolus. Õigusriikluse ja võimude lahususe printsiibid pole lihtsalt sõnakõlksud - need on päriselt vajalikud põhimõtted, mis on tsivilisatsioonide arenedes välja töötatud ja läbi katsetatud. Nende eesmärk on välistada olukord, kus kogu võim koondub ühe isiku või grupi kätte - ning uskuge meid, me oleme välismaal näinud, kui hästi on võimalik erinevatel inimestel koos töötada, kui selleks ainult võimalus antakse. Kuid sama hästi teame ka, kui hästi eestlased võivad koos tegutseda - mõtleme kasvõi läheneva laulupeo 150. aastapäeva peale ja kõige selle peale, mida laulupeo traditsioon on saavutanud - miks siis sel korral teisiti peaks minema? Lisaks, Eesti ei peaks ennast iga hinna eest rahvusvahelistest organisatsioonidest isoleerima, sest koos tehes saab ikka paremini ja üksi jäädes olemegi omapead, ära lõigatud kõikidest headest mõtetest, mis koos tegutsedes tekivad.

Me ei taha tagasi tulla Eestisse, kus inimesi diskrimineeritakse nende nahavärvi või seksuaalse orientatsiooni tõttu. Me ei taha, et Eesti valitsuses oleks inimesi, kelle kinnisidee on, et Eesti peab olema valge riik (Martin Helme "Kui on must, näita ust"). Mis vahet sellel on, kui palju pigmenti inimese keha toodab? Olulised on ju inimlikud omadused: soojus, hoolivus, tarkus, sõprus. Me ei tohi jääda väga kitsa eestluse definitsiooni juurde - oluline pole mitte naha- ja juuksevärv, vaid Eestist hoolimine, meie maa kultuuri ja traditsioonide tundmine ning Eesti riigi ja rahva hea käekäigu nimel töötamine.

Me ei taha elada riigis, mis ei luba inimestel valida neile sobivat kooseluvormi. Sellised valikud on alati väga isiklikud, seega ei ole riigi asi ette kirjutada, kes võib kellega abielluda. Tähtis on ju, et inimesed oleksid rõõmsad ja rahul. Kooseluseadus ei ohusta Eesti iivet, vaid tagaks just tingimused, kus Eestis elab aina rohkem rahulolevaid perekondi.

Me ei taha, et Eesti valitsuskabinetis leiduks inimesi, kes eitavad, et kliimamuutus on inimtekkeline ning kes ei tööta selle nimel, et Eesti süsiniku jalajälge vähendada. Eestil on pikk tee minna, et oma sõltuvust fossiilkütustest vähendada, kuid see nõuab julgeid samme ja tarka strateegiat, mida ei saa koostada, kui puudub tahe.

Seega, kui Eesti rahvaarv on Teie jaoks nii suur mure, peaksite peeglisse vaatama, sest Teie teod peletavad paljusid eestlasi hoopis Eestist minema. Miks tahaksid Teie visioonikohases Eestis elada noored, kes väärtustavad võrdsust, sallivust ja ühtset ühiskonda ilma vaenu ja vihata? Miks tahaksid Eestis elada edumeelsed noored naised, keda Teie liidus olevad inimesed on tembeldanud “kasututeks ühiskonnaliikmeteks,” kui nad pole teatud ajaks lapsi saanud? Miks tahaksid Eestis elada LGBT+ inimesed, keda alavääristatakse nende seksuaalse orientatsiooni põhjal? Miks tahaksid Eestis elada Eestis sündinud ja end eestlaseks pidavad inimesed, keda tembeldatakse võõramaalasteks? Kelle jaoks Te sellist Eestit soovite? Igatahes mitte meie ja paljude meie mõttekaaslaste jaoks.