Maailm

Britid paluvad Euroopa Liidu liikmesriikidelt Brexiti tarbeks ajapikendust (22)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. märts 2019 19:40
Samal ajal kui parlament Brexiti saatuse üle hääletab, korraldavad nii selle pooldajad kui vastased parlamendihoone ümber meeleavaldusiFoto: AP/Scanpix
Briti parlamendisaadikud hääletasid neljapäeval uue referendumi korraldamise vastu ning vajadusel Brexiti edasi lükkamise poolt. Igasugune tähtaja muutmine vajab aga Euroopa Liidu liikmesriikide heakskiitu.

Parlament lükkas ettepaneku uus Brexiti rahvahääletus korraldada tagasi ülekaalukalt. Ettepanekut toetas vaid 85 saadikut, vastu oli 334. Leiboristide liider Jeremy Corbyn nõudis oma partei liikmetelt, et nood jätaksid selles ettepanekus hääletamata - ehkki tema sõnul toetavad nad endiselt uut rahvahääletust, kuid hetkel polevat selleks õige aeg olnud.

Kuid valitsuse eelnõu lükata Brexit vajadusel edasi läks läbi korraliku häälteenamusega, 412 poolt ja 202 vastu. Leiboristide parandusettepanekud eelnõule kukkusid napilt läbi. Selle kohaselt saab valitsus Brexitit edasi lükata kolm kuud, kuni 30. juunini. Seda juhul, kui saadikud järgmisel nädalal peaminister May kokkulepet toetavad.

Samal teemal

Segaseks teeb kogu olukorra tõsiasi, et Briti parlament on juba kahel korral, sh käesoleval nädalal peaminister May ja euroliidu vahel sõlmitud kokkuleppe tagasi lükanud.

May ütles, et kui tema kokkulepe ka järgmisel nädalal parlamendis läbi kukub, pöördub ta Euroopa Liidu liikmesriikide poole, et tähtaega veelgi pikendada.

Brexiti edasi lükkamiseks, olgu juuni lõpuks või mis iganes kuupäevaks, on vaja Euroopa Liidu liikmesriikide, sh Eesti heakskiitu. Brexiti tähtaeg 29. märtsil pole niisama suuline kokkulepe, vaid juriidiliselt siduv leping Ühendkuningriigi ja euroliidu vahel. Lisaks on meie ja teiste ELi riikide jaoks parim variant just toosama pikkade läbirääkimiste tulemusel sõlmitud kokkulepe, mille muutmiseks ei ole ELi poolt vähimatki huvi. Ühendkuningriigi jaoks on üks „aga“ kahe Iirimaa vaheline piir.

Kui Ühendkuningriigi osaks oleva Põhja-Iirimaa ning ELi kuuluva Iiri Vabariigi vahele ilmuvad füüsiline piir, tolliputkad ja muu säärane, mis ühe ELi liikmesriigi ja ELi mitte kuuluva riigi vahel justkui peaks olema, võib see ohustada stabiilsust Põhja-Iirimaal ning on ohuks Suure Reede rahulepingule. Piiridetaolek aga ei meeldi paljudele parlamendiliikmetele, sest kardavad, et avatud piir Iirimaade vahel tähendab, et üht otsa pidi jäädakse ikka euroliidu külge seotuks. Samuti ei ole nad rahul, et Põhja-Iirimaale hakkaksid May kokkuleppe järgi kehtima teised reeglid kui ülejäänud kuningriigile, väites, et see võib kogu Ühendkuningriigi koospüsimisele ohtlik olla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee