Maailm

Slovakkia ärikas sai ametliku süüdistuse ajakirjaniku mõrvas (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. märts 2019 19:25
Marian Kocneri ähvardusi noorele ajakirjanikule ei võetud kuigi tõsiseltFoto: AFP/Scanpix
2017. aasta septembris, vaid mõni kuu enne surma sai Slovakkia ajakirjanik Jan Kuciak telefonikõne riigi ühelt prominentsemalt ärimehelt Marian Kocnerilt. Kuciaki sulest oli selleks ajaks ilmunud juba tosinajagu artikleid, milles kinnitas ammu levinud kahtlust, et Kocneril on seoseid maffiaga.

Kocner oli maruvihane. „Võite kindel olla, härra Kuciak, et teile hakkan ma edaspidi erilist tähelepanu pöörama,“ sõnas ärikas ajakirjanikule. Hr Kocner eitas küll meedias esitatud süüdistusi, kuid ei näinud samas ka olevat vastu teatavale kurikuulsa ja ohtliku tegelase oreoolile, mis teda ümbritses. Kõmulehtede esikaantel oli Bratislava ärikas sage figuur.

Kuciak teatas ähvardusest politseile, kuid paraku ei võetnud nood kahtlase kõne suhtes tervelt kuu aega midagi ette. Kui ajakirjaniku kaebus lõpuks lauale jõudis, leidis politsei, et tegemist on tühise looga ega vaevunud ärimees Kocneriga isegi ühendust võtma.

2018. aasta veebruaris leiti 27aastase Jan Kuciaki ja tema kihlatu Martina Kusnirova surnukehad paari kodust.

Noorpaari mõrv vallandas Slovakkia ühiskonnas tõsise pahameele, tagasi astusid peaminister Robert Fico ja mitmed teised kõrged ametnikud. Kümned tuhanded slovakid avaldasid tänavatel politsei tegevusetuse ja organiseeritud kuritegevuse vastu meelt.

„Maffia, kao minu riigist!!!“ Meeleavaldus Jan Kuciaki mõrva järel Foto: VLADIMIR SIMICEK

Samal teemal

Neljapäeval teatas riigiprokuratuur, et esitasid Kocnerile ametliku süüdistuse ajakirjaniku mõrvas. Kuciaki ja tolle kihlatu tapmise eest maksis ärimees tasu palgamõrvarile. Hetkel istub ärimees vangis seoses majanduskuritegudega, mis ei ole tellimusmõrvaga otseselt seotud.

New York Times kirjutab, et omamoodi huvitav on süüdistuse esitamise kuupäev - vaid kahe päeva pärast toimuvad Slovakkias presidendivalimised ning võimupartei kandidaadil on erakordselt madal toetus. Kocneril oli kombeks uhkeldada, kui hästi ta võimulolevate poliitikutega läbi sai. Enamik neist küll eitas sääraseid häid suhteid. Slovakkia endine siseminister Daniel Lipsic rääkis, et Kocner pidas end võitmatuks, kuna omas kasulikke kontakte nii prokuratuuris kui politseis. Tõestab seda ka fakt, et palgamõrtsukas, kelle ta räpase töö tegemiseks palkas, oli ise endine politseinik.

Samal teemal

12.03.2019
OOTAMATU PÖÖRE: Slovakkias tunnistas ajakirjaniku ja tema kihlatu mõrva üles endine sõjaväelane
03.03.2019
OOTAMATU TÄHELEND: Slovakkia presidendiks saab liberaal Zuzana Čaputová
31.11.2018
OHTLIK TÖÖ: maailmas tapeti 2018. aastal 94 ajakirjanikku
02.09.2018
PALGAMÕRV: Slovakkia uuriva ajakirjaniku tapmise eest maksti 70 000 eurot