Juhtkiri

Juhtkiri | Kliimastreik toob noored tänavale (25)

Ohtuleht.ee, 14. märts 2019 18:01
Foto: Teet Malsroos
Ajal, kui Eesti poliitiline katel kobrutab jagamata võimu pärast üle ääre, kogunevad Toompeale kooliõpilastest protestijad. Tegu pole Jüri Ratasele EKREga võimuliitu astumist taunivaid kirju saatvate noorte üritusega, vaid noored kliimaaktivistid tahavad juhtida tähelepanu hoopis keskkonnaprobleemidele.

Korralike täiskasvanute esimene reaktsioon on muidugi küsida, kas noored ei peaks argipäeval tänavaile tulemise asemel hoopis koolitundides olema. Pealegi on heade teadmistega relvastatud pädevatest keskkonnaaktivistidest ühiskonnale rohkem kasu kui pelgalt emotsioonidest lähtuvatest meeleavaldajatest.

Samas on tänapäeval õppevormid sedavõrd mitmekesised, et ka lühiajalist tänavaprotesti võib võtta pea kõigis koolides kasutatava aktiivõppe vormina. Sest välja minekuks peab õppur tegema ettevalmistusi, maalima loosungid, kujundama jagatavad materjalid, olema valmis küsijaile veenvalt oma seisukohti selgitama.

Kui lumehelbekeste põlvkonda on seni kiputud näitama initsiatiivitu ja elukauge massina, siis oma seisukohtadega tänavaletulek ja ka kirjade kirjutamine näitab, et tänapäeva noortel on oma kindlad huvid, nad tegelevad teemadega, mis on just neile olulised, kuid mis ei pruugi ega peagi kattuma nende vanemate maailmapildiga.

Noorus pole hukas, vaid nad näevad maailma teistmoodi, seega saab neile aktivistidele üksnes edu soovida. Eriti arvestades, et mitte täiskasvanud ei utsita noori tegutsema, vaid tegu on noorte endi initsiatiiviga. Kui edukaks liikumine Eestis kujuneb, on juba iseasi. Mitmes riigis pole see aga mitte üksnes elujõuliseks ja kasvavaks osutunud, vaid selle initsiaator, 16aastane Rootsi koolitüdruk, on esitatud koguni tänavuse Nobeli rahuauhinna kandidaadiks. Laienev liikumine kinnitab, et noortel pole sugugi ükskõik.