Kommentaar

Mart Soidro | Kaks ilma kolmandata ei jää(nud) (1)

Mart Soidro, literaat, 14. märts 2019, 18:00
Foto: TH
Mis siin pattu salata – olen 2011. aastast alates, mil lahvatas Andrus Veerpalu dopinguskandaal, hoidnud teraselt silma peal meie murdmaasuusatajatel. Elanud häälekalt kaasa nende üksikutele õnnestumistele ja alatihti kurvastanud, kui murdmaamehed viiendas-kuuendas kümnes lõpetavad. Ole kas või tugev tagumik, aga ole aus – umbes nii olen ma mõelnud nende etteasteid jälgides.

Tagantjärele on tarku palju

14. veebruaril 2011. aastal leiti Andrus Veerpalu organismist kasvuhormooni ja üheksa päeva hiljem teatas kahekordne olümpia- ja maailmameister oma sportlaskarjääri lõpetamisest. Toonane suusaliidu president Toomas Savi ja peasekretär Jüri Järv uurisid seejärel Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) peasekretärilt, kas ja kuidas oleks võimalik vältida asja avalikuks tulekut. Argumendina käidigi välja väide, et Veerpalu on karjääri juba lõpetanud. 

Paraku FIS „kokkuleppemenetlusega“ ei nõustunud ning Veerpalule määrati kolmeaastane võistluskeeld. 25. märtsil 2013 mõistis spordi arbitraažikohus Veerpalu õigeks, kuna WADA testis arvestati kasvuhormooni piirmäärasid valesti ja esines ka protseduurilisi vigu. 

Veerpalu sai valurahaks 10 000 Šveitsi franki ja „Usume Andrus Veerpalu“ Facebooki lehel oli üle 70 000 fänni. Vähe sellest! Sama aasta lõpus ERRi ja EOKi korraldatud konkursi „Eesti aasta spordihetk“ üks nominente oli mõnda aega ka Andrus Veerpalu õigeksmõistmine rahvusvahelise spordiarbitraaži poolt. Alles pärast olümpiamedalistide Erki Noole, Jüri Jaansoni ja Toomas Tõniste protesti ja meeldetuletust, et tegu ei ole advokaatide konkursiga, kõrvaldati võistlustelt ausaid inimesi riivav nominent.

Suu suitseb, süda muretseb

„Miks te sellest praegu kirjutama peate, kui asjast on möödas nii palju aastaid? Pange raha valmis – kui sportlaste nimesid sisalduv lugu ilmub, saate kohe kaela miljonihagid. Ühe arsti ütlused ei maksa midagi, mõelge – see võib tõmmata kogu Eesti tippspordile kriipsu peale, nii et meie sportlased ei pääse enam välismaale võistlema. Täielik ringkaitse,“ kirjeldab Kärt Anvelt spordiringkondade „mõjutusvahendeid“ enne Vitali Bernatski ülestunnistust Eesti Päevalehes (17.12.2013).

See oli jälk lugemismaterjal. Juba siis, aga eriti viimase aja sündmuste valguses. Kinnimätsimisest huvitatud Tartu dopinguseltskond üritas alguses kunagisest spordiarstist distantseeruda – vilepuhuja nägu oli neile justkui tuttav, aga lähemalt kokku ei puututud. Päev hiljem siiski meenus, et puututi küll, räägiti sportlaste taastumisest ning töötati koguni ühes laboratooriumis. Aga kes on tema meie kõrval! Bernatski oli ju elu hammasrataste vahele jäänud kibestunud ullike, kellele E-klassi Mercedestega ringivuravad suusatuusad armulikult raha laenasid, temalt tolmuimejaid ostsid ja tagatipuks koguni jalgratta kinkisid.

9. jaanuari 2014. aasta Eesti Päevalehes avaldati maksedokument, millest selgub, et 26. juulil 2002. aastal oli Raul Olle Vitali Bernatskile üle kandnud 10 500 krooni. „Ma ei mäleta, et ta minu käest laenu või midagi sellist oleks küsinud. Ma ei oska öelda,“ oli Olle kimbatuses. Tõepoolest, miks peaks andma laenu ebastabiilsust ilmutavale juhututtavale, kellega 2000. aasta Vasaloppeti võitja oli viimase kümne aasta jooksul kohtunud vaid korra Tartu maratoni sprindivõistlustel? 

Aga öö jooksul võib mõndagi juhtuda, mälu tagasi tulla ja juhututtavast saada vaata et verevend. Järgmisel päeval kell 11.32 nägi ERRi portaalis ilmavalgust uudis pealkirjaga „Raul Olle ei välista, et ta mälu paraneb“. Edasine oli juba „minutite ja tehnika“ küsimus. Kell 14.39 teatas Mati Alaver Delfi vahendusel: „Raul Olle ülekanne läks kindlasti sõbra aitamiseks laenu andmise läbi“. 

Kõik loksus paika kell 15.32, kui Delfisse pandi üles TV3 intervjuu meie tollase murdmaasuusatamise spordidirektoriga. Selgus, et aastatel 2002–2005 oli Olle andnud laenu neli korda. Kogusummas 30 000 krooni. Ja ostis tagatipuks 2008. aastal Bernatski tütre firmalt 30 000-kroonise Kirby tolmuimeja. „Andsin laenu, siis sain sularahas tagasi, siis andsin jälle laenu,“ rääkis suusahunt toona huvitavast laenuskeemist.

Kärt Anvelt oli praktiliselt ainus ajakirjanik, kes Bernatski juhtumiga tegeles. Ülejäänud spordiajakirjanikud ei võtnud tuld. Või sosistasid Mati Alaverile, mida järgmise päeva lehest leida võib.

Vastaspool ei hoidnud küünalt vaka all ja lasi fantaasial lennata. „Ma arvan, et see venelane blufib ja mustab Eesti sporti,“ põrutas kunagine kaugushüppaja Priit Soosaar (20.01.2014). Spordiarst Toomas Teinile ei tähendanud aga Bernatski kümned dopinguarved ja retseptid midagi, sest „ta võis ju neid ka rebastele süstida“ (EPL 19.12. 2013). 70 000 Veerpalu fännist oli selleks hetkeks alles veel 59 896.

2015. aasta lõpus ilmus nädalalõpulisas LP Raul Ranne kaksikintervjuu Andrus Veerpalu ja Mati Alaveriga („Kaks meest. Üks saatus“). Meie suusakindral on pika vihaga mees ja meenutas vilepuhujat küllaltki krõbedate sõnadega: „Olen paar-kolm korda hoidnud telefoni käes, et öelda: kuule, kloun, sa ikka saad aru, mida oled korda saatnud? Aga ei ole tahtnud. Eesti rahvatarkuski ütleb, et ära puutu, sitt hakkab haisema.“ (28.11.2015)

Lõpetuseks. „Minu jaoks on kõik see, mis praegu toimub suusatamisega, väga valuline ja veidi hilinenud hüvastijätt Nõukogude Liidu ja selle spordisüsteemiga,“ nentis Gerd Kanteri tiimi ellukutsuja Raul Rebane (AK. Nädal, 10.03.2019). Kolme jefreitorit peeti Tirooli mägedes kinni ööpäevaks, Emajõe Ateenas pääses kindral kergemalt. Millise kaitsetaktika valib seekord Aivar Pilv, pole veel teada.

Andrus Veerpalu fänne, kes temasse endiselt usuvad, oli eilse päeva seisuga 42 150. Pole paha, nagu tavatsevad öelda vandeadvokaadi Aivar Pilve kaks klienti.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee