Maailm

TEADLASED: meie koduplaneedil muutub elu järjest ohtlikumaks (53)

Aadu Hiietamm, 14. märts 2019, 16:00
PRÜGIUPUTUS: Veised ja naised keset prügi Indias Assami osariigis Guwahatis. Foto: SIPA/Scanpix
Keenia pealinnas Nairobis toimuval ÜRO keskkonnaassambleel tutvustati raportit, mis maalib meie koduplaneedi seisundist hirmutava pildi.

Superbakterid, õhu- ja veereostus, rikutud ökosüsteemid ja liigirikkuse katastroofiline vähenemine – need on olulisemad märksõnad, mis iseloomustavad ÜRO värske raporti põhjal elukeskkonna halvenemist meie koduplaneedil Maa. 

Nairobis ÜRO keskkonnaassambleel tutvustatud raport „Global Enviroment Outlook“ (GEO) sündis 70 riigist pärit 250 teadlase kuue aasta töö tulemusel.

Raportist selgub, et meie koduplaneedi keskkonna seisund on nii halb, et näiteks 2015. aastal suri keskkonnareostuse tagajärjel vähemalt üheksa miljonit inimest. Ohu allikad on näiteks sudu, joogivees sisalduvad kemikaalid ja ökosüsteemide järjest kiirenev hävimine. Reostatud joogivesi tapab aastas umbes 1,4 miljonit inimest. Õhureostus võtab aastas elu koguni kuuelt kuni seitsmelt miljonilt inimeselt. 

OHTLIK SUDU: Maski kandev naine Hiina pealinnas Pekingis. Värske raporti andmetel võtab õhureostus aastas elu kuuelt kuni seitsmelt miljonilt inimeselt.Foto: Reuters/Scanpix

„Kui me keskkonnakaitset märkimisväärselt ei paranda, siis surevad miljonid inimesed Aasia, Lähis-Ida ja Aafrika linnades ja regioonides enne selle sajandi keskpaika enneaegselt,“ hoiatavad raporti autorid.

Hirm superbakterite ees 

Olukord on kehv ja ähvardab minna veelgi hullemaks. Nii juhivad raporti koostanud teadlased tähelepanu antibiootikumide liigsele kasutamisele loomakasvatuses. Selle tulemusel arenevad antibiootikumidele resistentsed superbakterid. On võimalik, et just superbakteritest saab tulevikus enneaegse surma peamine põhjus. 

Raport juhib tähelepanu ka rikaste ja vaeste riikide vahel kasvavale lõhele. Kui arenenud riikides kasvab ületootmine  ja -tarbimine, siis arengumaades näeme järjest enam vaesust, nälga ja haigusi.

OHTLIK SUDU: Hommikune sudu Indias Greater Noida linnas. Värske raporti andmetel võtab õhureostus aastas elu kuuelt kuni seitsmelt miljonilt inimeselt.Foto: AP/Scanpix

Eriti ebaloomulik on see, et umbes kolmandik maailmas toodetud toidust maandub prügikastis. Rikastes riikides on see protsent koguni 56. Toidujäätmete suur kogus mõjutab ka kliima soojenemist. Nii annavad toidujäätmed üheksa protsenti kasvuhoonegaaside kogu emissioonist. Raporti autorid näevad lahendust jäätmete vältimises ja liha tarbimise olulises vähendamises. Kui seda suudetaks teha, siis muutuks ka meie koduplaneedi seisund paremaks.

Liha söömist tuleb vähendada

GEO raportiga haakub kaks kuud tagasi ajakirjas The Lancet avaldatud rahvusvahelise teadlaste tiimi arvamus, mille järgi tohib inimene maailma hävingust päästmiseks süüa liha vaid 43 grammi päeva. Nimelt kannatab praegu maailmas alatoitluse all 820 miljonit inimest. 2,2 miljardit ülekaalulist söövad samal ajal aga liiga palju. Aastaks 2050 kasvab maailma elanike arv prognooside järgi 10 miljardile ning nende kõigi toitmiseks on vaja radikaalseid samme, leidis meeskond, kuhu kuulus 37 eksperti 16 riigist.

Eelkõige soovitavad teadlased oluliselt piirata liha söömist arenenud riikides ning samal ajal suurendada köögi- ja puuviljade ning pähklite tarbimist. Nii peaksid inimesed sööma päevas keskmiselt vaid seitse grammi looma- või lambaliha ja seitse grammi sealiha. Linnuliha on lubatud päevas süüa 29 grammi, kala 28 grammi, muna 13 grammi, suhkrut 30 grammi, pähkleid ja seemned 50 grammi ning täisteratooteid 230 grammi. Puu- ja juurvilja peaks olema päevases menüüs 550 grammi. Need normid tähendavad, et põhjaameeriklastel tuleks looma- ja lambaliha tarbimist vähenda 84% ja eurooplastel 77%.

Samal teemal

14. märts 2019, 15:00
KÕRGE TUNNUSTUS: Rootsi koolitüdruk kandideerib Nobeli rahupreemiale
8. märts 2019, 08:05
Koolitüdruk innustab sadu tuhandeid noori kliimamuutustega võitlema
19. jaanuar 2019, 08:10
TEADLASED: maailma päästmiseks tohib süüa vaid 43 grammi liha päevas

53 KOMMENTAARI

t
tuleb sigimist reguleerida 15. märts 2019, 14:08
vändale kumm peale.
f
Film "Ahvide planeet" 15. märts 2019, 08:12
Võim läks inimestelt ahvidele.Need paljunesid ja lagastasid kogu maa.Meil kipub ka maailm samas suunas minema.
Loe kõiki (53)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee