Sisuturundus

Kas eestimaalane kardab raha laenata? 

Compara.ee, 15. märts 2019 10:50
Foto: Envato Elements
„Pea iga Eesti pere on kokku puutunud laenamisega, kas siis seoses kodu ostmise, auto liisimise, õpingute finantseerimise või muu tarbimisega. Seega ei ole laenamises midagi taunitavat ega väära. See on osa meie igapäevaelust,“ toonitab uue laenuportaali Compara juhatuse liige Ando Noormets.  

Laenu võtmisel on kõige olulisem, et teatud kriteeriumid oleksid täidetud. „Kui laenu soovijal on regulaarne ametlik sissetulek, tal ei ole maksehäireid ning soovitav laenukohustus sobib tema sissetuleku ja muude väljaminekutega ühte võrrandisse, samuti võimalikud kaasnevad kohustused ja riskid on teadvustatud, pole laenu võtmisele vastunäidustusi,“ tõdeb Noormets.

Samal teemal

Laenude võrdlemise portaal Compara ei sea Noormetsa sõnul laenu taotlemisel piiranguid raha kasutusotstarbele. „Küll aga soovivad krediidiandjad teada, milleks laenu kasutatakse. Levinumateks kasutusvaldkondadeks väikelaenudel on kodu remont, õpingute finantseerimine, reisimine ja ravikulude katmine. Eesti puhul on veel üks oluline laenuvõtmise põhjus auto ostmine,“ toob ta välja.

Laenu võetakse tavaliselt kodupangast

Statistika näitab, et praegusel ajal ei pea eestimaalaste puhul muret tundma liigse laenamise pärast – inimestel on oidu võtta laenu mõistlikult ning just siis, kui on vaja midagi olulist soetada. „Majapidamistele väljastatud laenude maht on viimase dekaadiga vähenenud 38%. Keskpanga andmetel on Eestis täna ühe elaniku kohta imikutest raukadeni laenukohustusi 7500 eurot, samas kui majapidamiste hoiused ületavad keskmist palka 5,8 kordselt. See on ligikaudu 30% enam kui kümme aastat tagasi,“ selgitab Noormets.

Küll aga armastavad eestimaalased küsida laenu eelkõige kodupangast, märgib spetsialist. „Kui Eestis küsib pakkumist väljaspoolt oma kodupanka paremal juhul vaid iga kümnes laenuvõtja, siis Euroopas küünib võrdlevate pakkumiste küsijate arv pea 50%-ni,“ lisab ta. „Selleks, et laenumaaklerlus Eestis hakkaks, sarnaselt muu maailmaga kliendi kasuks maksimaalselt tööle, on tähtis, et kliendid teadvustavad võimalikke valikuid ning loobuksid oma harjumuspärastest ostuotsustest.“

Noormetsa kindel soovitus on enne õige laenu valimist võrrelda pakkumisi samamoodi nagu seda tehakse kindlustuse või kinnisvara puhul. Just siin tuleb appi uus laenuportaal Compara.

Compara ei ole laenuandja, vaid sõltumatu krediidivahendaja. Compara teenus on mõeldud kõikidele laenu võtta soovivatele täisealistele klientidele, kes soovivad kiiresti ja kergesti mõistetavalt saada ülevaadet erinevate krediidiandjate pakkumistest. Esialgu saab Compara vahendusel taotleda ilma tagatiseta laenu summas kuni 15 000 eurot, kuid peagi lisanduvad valikusse ka eluasemelaen ning autoliising.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee