Maailm

KÕRGE TUNNUSTUS: Rootsi koolitüdruk kandideerib Nobeli rahupreemiale (57)

Aadu Hiietamm, 14. märts 2019 15:00
Greta Thunberg (16). Pilt on tehtud 8. märtsil Stockholmis Rootsi parlamendihoone juures.Foto: Reuters/Scanpix
Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg kandideerib Nobeli rahupreemiale. 16aastase koolitüdruku esitasid kandidaadiks Norra kolm vasakpoolset parlamendisaadikut, vahendab ajaleht Verdens Gang.   

Greta Thunbergi asutatud liikumine on oluline panus rahu heaks, põhjendasid poliitikud oma sammu.

Samal teemal

Nobeli tänavusele rahupreemiale kandideerib 301 üksikisikut või organisatsiooni. Võitja teeb Norra Nobeli komitee teatavaks oktoobris. Kandidaatide nimekiri on tegelikult salajane ning nendest on teda vaid üksikud. Ajaleht Asahi väitis eelmisel kuul, et Jaapani peaminister Shinzo Abe esitas Nobeli rahupreemia kandidaadiks ka USA presidendi Donald Trumpi. 

Rootsi koolitüdruk Greta Thunberg alustas mullu 20. augustil Stockholmis parlamendihoone juures istumisstreiki, et nõuda riigi ja kogu maailma juhtidelt konkreetseid tegusid ähvardava kliimakatastroofi ära hoidmiseks. Väikesekasvuline (153 cm) tüdruk sai kiiresti maailmakuulsaks ja täna järgivad teda kümned tuhanded noored üle kogu maailma.

Enda sõnul kuulis Greta inimeste põhjustatud kliimasoojenemisest kaheksa-aastasena koolis ning otsustas anda oma panuse selle pidurdamiseks.Ta hakkas kodus energia säästmiseks tulesid kustutama, loobus lennukiga lendamisest ja hakkas veganiks. Samuti ei ostnud Greta ilma vajaduseta uusi asju.

 Greta pühendunud tegutsemine äratas kiiresti meedia tähelepanu ning uudis visast targa jutuga Rootsi koolitüdrukust levis kiiresti üle Euroopa ja maailma.  Grete Thunberg käib parlamendihoone juures meelt avaldamas reedeti ning tema eeskujul on Euroopas ja mujal maailmas tulnud tänavatele juba sajad tuhanded koolilapsed. 

Saksa nädalaajakiri Der Spiegel uuris hiljuti Greta Thunbergilt, kas ta tunneb oma edu üle uhkust. „Ei. Ma ei ole ju veel midagi saavutanud. Isegi kui kogu maailmas toimuvad demonstratsioonid, on see alles algus, sest poliitikud ei tunne meie vastu huvi.“

Gretast alguse saanud kooliõpilaste liikumine laieneb kiiresti. Selle nädal reedel, 15. märtsil toimuvad kooliõpilaste meeleavaldused juba 70 riigis ja nende seas ka Eestis. 

Samal teemal

15.08.2019
Järgmine peatus – New York!
22.06.2019
Maailma tuntuim popitegija lõpetas edukalt põhikooli
05.06.2019
Maailma tuntuim koolitüdruk jätab aastaks koolitee pooleli
16.05.2019
ÄÄRMUSLIK SAMM: Taani noormees peab kliima kaitsmiseks näljastreiki