Maailm

Briti parlament hääletas kaks korda järjest leppeta Brexiti vastu (19)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. märts 2019 21:25
Meeleavaldaja parlamendihoone ees: Brexitiga on lood kehvasti. Tõepoolest.Foto: AFP/Scanpix
Suurbritannia parlament hääletas kolmapäeva õhtul leppeta Brexiti ehk nn hard Brexiti toimumise vastu. Kuid samas lükkas parlament peaminister Theresa May leppe euroliiduga alles päev varem tagasi.

Põhimõtteliselt võib öelda, et leppeta Brexiti vastu hääletati kaks korda, umbes pool tundi väldanud totaalses kaoses. Parandusettepanek välistada leppeta Brexit igal tingimusel läks parlamendis esialgu läbi napilt: poolthääli 312, vastuhääli 308. Seejärel kiitis parlament juba suurema toetusega (321 poolt, 278 vastu) heaks parandusettepanekuga täiendatud eelnõu, mille esialgne sõnastus oli vähem resoluutne ja mõistis leppeta Brexiti vaid hukka.

Tegemist ei ole siiski juriidiliselt siduva hääletustulemusega, seega ei tähenda see, et leppeta Brexit kindlasti olemata jääb.

Mõned konservatiividest parlamendiliikmed ei ole tulemusega rahul, kuna ehkki leppeta Brexit saab riigi jaoks olema ebameeldiv, on nüüd tekkinud võimalus, et Brexit lükatakse edasi. Hääletus selles küsimuses toimub neljapäeval. See, kui Brexit 29. märtsil toimumata jääb, on nende saadikute silmis hullem variant, kui see, et euroliidust lahkumine sel kuupäeval siiski toimub ja saab olema ääretult keeruline.

Brexiti edasi lükkamiseks on siiski vaja ka Euroopa Liidu liikmesriikide nõusolekut.

Võimalik, et peaminister May plaanib enda leppe, mida parlament on juba kahel korral tagasi lükanud, lähipäevadel kolmandat korda hääletusele panna.

Oma kõnes hääletamise järel tõi peaminister esile selle, et maikuus toimuvad europarlamendi valimised ning jabura olukorra, kus Brexiti edasilükkamise korral peaksid britid ikkagi valima saadikuid ühendusse, millest nad lahkuda kavatsevad.

Brexiti tähtaeg on 29. märts. Kui selleks päevaks ühtki kokkulepet ega otsust edasi lükkamise kohta pole tulnud, toimub Brexit siiski ja Suurbritannia lakkab ilma ühegi kokkuleppeta ja üleminekuajata euroliidu osaks olemast.

Samal teemal

14.03.2019
VÕITJA: Brexiti ristiisa David Cameron supleb rahas
12.03.2019
May Brexiti-diil kukkus Briti parlamendis uuesti läbi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee