Eesti uudised

KUIDAS PESTA NAABRITE MAKSURAHA? Kalevipoegadest rahapesijate jõugu liikmete protsess jätkub Soomes  (9)

Juhan Haravee, 13. märts 2019 20:25
OTSUST OODATES: Rahapesus ja kuritegeliku ühenduse organiseerimises süüdistatav Heikki Aasa ja kuriteole kaasaaitamises süüdistatav Kerstin Metsik.   Foto: Robin Roots
Harju maakohtus kuulutati eile otsus kahele nn Soome rahapesu skeemis osalenud Eesti kodanikule, kes erinevalt seitsmest juba mullu detsembris süüdi mõistetud rahapesijast ei soostunud siis prokuratuuriga karistuse suhtes kokkulepet sõlmima.

Kaks kuud hiljem on Heikki Aasa (40) ja Kerstin Metsik (35) oma meelt muutnud ning kokkulepped karistuse asjus prokuratuuriga sõlmitud. Kohus karistas Heikki Aasat, keda süüdistati kuritegeliku ühenduse organiseerimises ja rahapesus, liitkaristusena nelja aasta, kümne kuu ja 18 päeva pikkuse tingimisi vangistusega – viieaastase katseajaga. See hakkab jooksma 13. märtsist. Ta jääb ilma suurest hulgast varast, mis on temalt arestitud ja mis kuulub kohtuotsusega konfiskeerimisele. Selle hulgast võib leida nii arvutitehnikat kui ka veesõiduki.

Seitse samas asjas mullu detsembris süüdi mõistetud meest pääsesid tingimisi karistusega. Kaks neist mõisteti lisaks rahapesule süüdi ka kuritegelikku ühendusse kuulumises. Koos Heikki Aasaga rahapesus skeemis võtmerolli mänginud Leo Valli (38) jäi samuti süüdi kuritegeliku ühenduse organiseerimises.

Ühendus, kuhu kuulusid peale Leo Valli ja Heikki Aasa veel Erko Viires (32) ja Jaanis Nõmme (49), sai Soome kriminaalpolitsei korraldatud uurimise andmetel Soomes toime pandud maksupettuste ja raamatupidamiskuritegudega 4 273 272 ebaseaduslikku tulu. Lihtsustatult öeldes peteti peaaegu nelja aasta jooksul (2011–2014) Soome riiki, pestes petuskeemiga saadud raha Eestis puhtaks. Selleks kasutati ka tankistide juhitud varifirmasid. Seejärel võeti raha sularahaautomaatidest või mõnest finantsasutusest välja ning toimetati tagasi Soome Leo Valli ehitusfirma arvele. Rahapesijate ebaseaduslikule ärile said kõigepealt jälile sealsed võimud, kes teavitasid sellest ka oma kolleege Eestis. Kui siin ollakse rahapesijate jõugu protsessiga enam-vähem ühele poole saadud, siis Soomes kohtus peaks Leo Vallit, Jaanis Nõmmet ja Heikki Aasat ootama ees veel suure ulatusega maksupettuse süüdistuse arutamine. Kindlasti ei tee Eesti võimud kolmele tingimisi vangistust kandvale nupumehele takistusi maalt lahkumiseks, kui põhjanaabrite õigusemõistjad nad lahkelt külla kutsuvad. 

Ühel eestlasest rahapesijal, kes tegi Leo Valli ja Heikki Aasa jõuguga koostööd, seisab ees veel kohtulik uurimine Harju maakohtuski.         

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee