Juhtkiri

Juhtkiri | Punane joon EKRE pea kohal (29)

Ohtuleht.ee, 13. märts 2019 17:18
Kui vahetult pärast valimisi mõne erakonna ennatlikult välja hõigatud punased jooned võisid maksma minna suisa kahe erineva koalitsiooni moodustamise võimaluse Reformierakonna juhtimisel, siis nüüdseks on punane joon nihkunud ootamatult hoopis mujale.

Tagantjärele tark olles tuleb nentida, et alles pärast hääletamise lõppu saime teada nende valimiste põhiteema – kas EKRE on natsistlik, fašistlik või hoopis rahvuslik ning kas nad sellistena on valitsemiskõlblikud, olgu uuenenud või uuenemata kujul. Kusjuures natsismiteema laualetõstjad on põlvkonnast, kel sellega otsest sõjaaegset kokkupuudet olla ei saagi. Seega saame nentida, et Eesti integreerumine Euroopasse pole pelgalt sõnakõlks, kui eriti noorem põlvkond peab euroopalikke väärtusi iseenesestmõistetavaks ega häbene oma suhtumist ka varjamatult välja öelda.

Et aga EKRE võimalikku võimuletõusu ei jälgi tähelepanelikult mitte ainult Eesti poliitikud, oli näha võimuläbirääkijate äsjasest kohtumisest siinse diplomaatilise korpusega, kes sai kinnituse Eesti senise välis- ja julgeolekupoliitilise suuna jätkumise kohta ka loodava valitsuse ajal. Iseasi on, kas ülejäänud teemade puhul leitakse konsensus sama kergelt ning kuivõrd hakkavad kolmikliidu kõneluste kulgu mõjutama mitte ainult siseriiklikud, vaid ka muu Euroopa reaktsioonid. 

Kui europarlamendi asepresidenti Andrus Ansipit, kes väljendas hämmastust „Heil Hitler!“ karjujate parlamenti valimise üle, võib pidada meie meheks Havannas, siis EP suure ALDE fraktsiooni juhi Guy Verhofstadti pöördumine Jüri Ratase poole tungiva soovitusega loobuda EKREga võimuliidu moodustamisest on juba sellist masti signaal, mis paneb küsima, kas tegu pole ELi sekkumisega Eesti siseasjadesse, mille eest EKRE on meid pidevalt hoiatanud.

Peaministrierakonna valmisolek läbirääkimiste pidamiseks on tunnistanud EKRE parketikõlblikuks olenemata, mida selle kohta arvab Euroopa, kus mitmes riigis on võimul EKRE analoogparteid.