Ühinenud Kohtutäiturite büroo, kus intsident aset leidis. Naistöötajat rünnati valge paokil ukse taga olevas boksis. Foto: Erakogu
Eesti uudised
13. märts 2019 16:59

Kohtutäitur Risto Sepp: mis alust on ühel täisjõus mehel keskealise naise vastu kätt tõsta? (60)

Ühinenud Kohtutäiturite büroos tungis teisipäeval tugeva kehaehitusega täisjõus mees kallale büroo naistöötajale, pekstes teda lauatelefoni, arvuti kuvari ja klaviatuuriga. Keskealine proua sai tõsiseid kehavigastusi, ent jätkab tööd. 

Viga saanud töötaja oli vaatamata sinikatele ja šokile valmis edasi töötama, ent pöördus kolleegide soovitusel siiski arsti poole. „Eile oli tema parem käsi muljutud ja löögist sinine – see avaldus suhteliselt kohe. Ta töötas küll edasi, ent meie tungival nõudmisel läks arsti juurde, et seisund fikseerida,” ütles kohtutäitur Risto Sepp Õhtulehele. 

Täna on rünnaku ohvriks langenud naine taas tööpostil. Naise käsi on sinine ja valulik, aga liigub. "Tõenäoliselt on tal ka lihaserebend," märgib Sepp. „Kuivõrd naine tõstis enda kaitseks käed ette, sai ta kõik hoobid vastu käsivart.”

Tegemist võis olla ettekavatsetud rünnakuga

Kohtutäitur Sepp kirjeldas, et vastuvõtule tulnud meeskodanik oli alguses käitunud rahumeelselt. „Saabudes registreeris ta ennast sekretäri juures, misjärel pidi umbes 10 minutit ootama. Siis sai kodanik vastuvõtule, mis toimus eraldi boksis.”

Sepa sõnul on videosalvestiselt näha, et vastuvõtt algas rahulikult. „Inimene võeti vastu, umbes viis minutit vesteldi üksmeelselt.” Siis võttis aga jutuajamine ägedamad toonid, vestlus eskaleerus. "Video põhjal võib öelda, et klient ägestus."

„Küsimus oli üsna väikeses summas ja selle tagastamises,” selgitab Sepp. „Kohtutäituri abiline, kes rünnaku ohvriks langes, selgitas kliendile õiguslikke aluseid, mille pärast ja kuidas rahade tagastamine toimub. Tõenäoliselt oli meesterahva ägestumise aluseks asjaolu, et kohtutäituri abiline ütles talle, et puuduvad õiguslikud alused kinnipeetud raha tagasikandmiseks."

Sepp usub, et tegemist võis olla ettekavatsetud teoga. „Täpsemad asjaolud selgitab küll välja politsei uurimine, ent videosalvestise põhjal tundub, et toiming oli ettekavatsetud,” märgib Sepp. „Vestluse eskaleerumine rünnakuks toimus nõnda, et ägestunud klient virutas kõigepealt rusikaga vastu kuvarit, nii et see lendas meie töötajale vastu nägu. Siis võttis ta rahulikult laua pealt enda isikuttõendavad dokumendid. Pärast seda haaras lauatelefoni ja viskas sellega töötajat, siis haaras klaviatuuri, rebis selle lahti ja heitis samuti naistöötaja poole. Seejärel kõndis rahulikult büroost minema.”

Intsidendi järel kutsuti politsei

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Seiko Kuik kinnitas eile Õhtulehele, et Tallinnas Rävala puiesteel asuvas büroos tekkis naistöötaja ja 35aastase mehe vahel konflikt, mis päädis sellega, et mees ründas naist ning põhjustas talle füüsilist valu.

„Mees lahkus enne politseinike saabumist. Juhtunu asjaolude selgitamiseks alustati kriminaalmenetlust Karistusseadustiku kehalise väärkohtlemise paragrahvi alusel ning menetluse käigus selgitatakse välja kõik sündmusega seotud asjaolud,“ selgitas Kuik. Kehavigastuste tekitamine on karistatav kuni üheaastase vangistusega.

Tänaseks on isik kahtlustatavana kinni peetud ning asjaga tegeleb prokuratuur.  

Kohtutäiturid puutuvad tigedate inimestega kokku alatasa, füüsilise vägivalla juhtumeid ei ole siiski ette tulnud. 

Risto Sepa sõnul on kohtutäituri büroosse pöörduvate inimeste mentaliteet valdavalt ründav, ent tema 18 tööaasta jooksul ei ole füüsilist vägivalda ette tulnud. „Kui lugeda antud loo kohta käivaid kommentaare, siis vast 10 protsenti kommenteerijatest leiab, et kui inimene on võlgnevuse ise põhjustanud, siis mis alust on tal kellegi peale ägestuda? Kõige vähem veel ühel 1984. aastal sündinud täisjõus mehel keskealise naise vastu kätt tõsta? 90 protsenti on aga seisukohal, et oleks võinud rohkem anda! Kahju, et nuga kaasas polnud! Valdavalt sellise mentaliteediga tullakse ka kohtutäituri büroosse,” nendib Sepp.

"Antud juhtumi näol on tegemist ettekavatsetud füüsilise agressiooniga," sõnab Sepp. "See ei ole normaalne. Me kindlasti ei tolereeri sellist käitumist - kõiki olukordi on võimalik lahendada arutelu teel! Kui inimesed ikkagi leiavad, et mees võib peksta naist, kes on temast abitumas seisus, siis sellel on tagajärjed."