Eesti uudised

ÕL VIDEO | Reformierakond annab endast kõik, et Jüri Ratas ei oleks uue valitsuse peaminister (514)

Viljar Voog | Video: Tiina Kõrtsini, 13. märts 2019 15:02
Foto: Tiina Kõrtsini
Reformierakonna juhatuse liikmete hinnangul pole Keskerakonna (KE) ja Isamaa sisse vaja enam kiilusid lüüa – need on seoses EKREga alustatud koalitsiooniläbirääkimistega juba paika pandud. Nüüd on valimised võitnud partei ülesanne vaid kiiludele nii kõvasti pihta anda, et lahkhelide asemel ilmneksid ka reaalsed lõhed.

Piisab vaid ühest hetkest, et poleeritud keep smiling mask langeks ja poliitik näitaks ehedat emotsiooni. Kaja Kallase jaoks oli see hetk, kui ta nägi, et üks Eesti suur meediaväljaanne oli tema verivärske kommentaari pealkirjastanud: „Kaja Kallas pakub Jüri Ratasele peaministrikohta“.

Sõnumi tegelik sisu oli: valimised võitnud Reformierakond ei saa Ratasele (KE) seda kohta kindlasti pakkuda.

Kallase järgnenud pahameel oli tegelikult hea sõnum tervele Eesti meediale, kes kiiruse ja teistele väljaannetele ära tegemise tuhinas fakte ja öeldut üle ei kontrolli. Selles oleme ajakirjanikena ühiselt süüdi.

Aga meediakriitika taga peitus sõnades ka poliitiline sõnum: Kallas rõhutas, et ta ütles ajakirjanikele kolmel korral, et kui Reformierakond on valitsuses, siis Ratasest peaministrit ei saa. See oli üldse parteijuhi üks kahest resoluutsest väljaütlemisest: teises välistas ta kaksikkoalitsiooni EKREga.

Samal teemal

Pevkur: Keskerakonna kohal suurim küsimärk

Reformierakonna jätkuv siht on olla uues koalitsioonis juhtivpositsioonil ja riiki valitseda. Seda kasvõi kahasse Keskerakonnaga, omades võrdses koguses portfelle – vaid peaministri isiku üle ei olda nõus läbi rääkima.

Arvestades aga Toompeal jätkuvaid kolme partei läbirääkimisi, ei saa see praegu olla nende põhiprioriteet. Järgmise sammu sõnastas Kallas hoopis nii: „Eks me suhtleme nii keskerakondlaste kui ka teiste erakondade liikmetega, et seda koalitsiooni ära hoida, see on selge. Mulle tundub tänast ajakirjandust vaadates, et Keskerakonna liikmetele pole räägitud päris tõtt ja võib-olla kui nad saavad alternatiividest aru, siis neil on ka selgem teha valikuid ja otsuseid, millist varianti toetada.“

Kallas vihjab eilsetele pahameeleavaldustele kahe koalitsioonikõnelustel osaleva partei liikmete poolt. „Küsimus on Keskerakonnale ja ka Isamaale endile: kas nende valijad aktsepteerivad seda, mis praegu toimub. Kõige suurem küsimärk on praegu Keskerakonna kohal,“ selgitab Hanno Pevkur. „Keskerakonna puhul me näeme, et üks juhatuse liige on juba välja astunud (juhatusest, Raimond Kaljulaid – V.V.) ja Isamaa puhul on üks minister (praegune kaitseminister Jüri Luik) öelnud, et tema kindlasti sinna valitsusse ei lähe.“

Kaja Kallas ja Hanno Pevkur tänasel Reformierakonna juhatuse koosolekul. Foto: Tiina Kõrtsini

Kallas rõhub südametunnistusele ja julgusele

Isegi kui käia välja konkreetselt Kaljulaidi ja Yana Toomi nimed, ei hakka Kallas täpsustama. „Me räägime kõigiga, kellega on võimalik rääkida – nii nendega, kes on olnud siiani poolt, kui ka nendega, kes on olnud siiani vastu. On inimesi, kes on väga ärevuses, ka (nende parteide) sees, kellele see loodav koalitsioon ei ole absoluutselt vastuvõetav. Küsimus on selles, kui palju need inimesed leiavad endas julgust ka reaalselt midagi teha, et see ei sünniks. Edmund Burke (18. sajandi Iiri riigimees) on öelnud, et halvad asjad juhtuvad, kui head inimesed ei tee midagi.“

Kallas ütles samuti, et Reformierakonna ladvik on väga tänulik sotsiaaldemokraatidele, kelle juhatus on avatud nendega koalitsiooniläbirääkimisteks, aga vähemusvalitsuse moodustamisest räägitud pole. Need kaks parteid saavad uues riigikogu koosseisus kokku 44 kohta ehk valitsuse töötamiseks oleks vaja seitsme pahase keskerakondlase või Isamaa liikme protesti.

Kallas ei hakka spekuleerima, kui palju selliseid inimesi eksisteeriks, aga oma sõnum on tal neile ikkagi: „Küsimus ei ole selles, et nad tulevad meie poole üle, vaid selles, et nad ei vajutaks selle koalitsiooni toetamiseks rohelist nuppu. See ei tähenda ju seda, et nad peaksid meie erakonnaga liituma, vaid see on nende enda südametunnistuse küsimus, mida nad Eestiga teevad ja kas nad on nõus seda arengut oma häälega toetama.“

Enamik ajakirjanikke tõttas Tõnismäel asuvast Reformierakonna kontorist Toompeale, kus jätkuvatel koalitsioonikõnelustel on täna teemaks maaelu- ja regionaalpoliitika. Kuniks Reformil pole protestihääli koos, jätkub seal kõik seatud rada pidi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee