Benini parlamendihoone.Foto: Wikimedia Commons
Toimetas Aare Kartau 13. märts 2019 17:52
Hiina Rahvavabariik on jaganud lahkelt finantsabi, et varem Euroopa koloniaalriikidele kuulunud, kuid nüüdseks iseseisvunud Aafrika riigid saaksid rajada uhkeid parlamendihooneid. Portaal Places of Power on välja toonud 19 riiki, mille parlamendihoone ehitamisel on Hiina oma panuse andnud.

Benini parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Benin

Hiina rahastas 25 miljonit dollarit maksvat „Palais des Congrès“ ehitamist 80% ulatuses. Suur kolmnurkse kujuga ehitis meenutab Somba rahva traditsioonilisi elamuid.

Capo Verde parlamendihoone. Foto: Christian Grosse/Wikimapia

Capo Verde

Capo Verde ühekojalise parlamendi kodu on üsna noor, kuid selle rajamise sponsoreeris Hiina. Suhted Capo Verde ja Hiina vahel on olnud pikaajalised. Hiina toetusega on ehitatud ka teisi avalikke hooneid.

Komooride parlamendihoone. Foto: Pinterest.com/loyalmillett

Komoorid

Ühekojalise Komooride Liidu assamblee 33 liiget on majutatud modernsesse ehitisse, mille rajamiseks saadi majanduslikku tuge Hiinast.

Gambia parlamendihoone. Foto: Facebook.com/GambiaAssembly/

Gambia

Algselt sai Gambia parlamendihoone ehitamiseks raha Indiast. Viimast ehitusfaasi alustades muutis Gambia diplomaatilist suunda – India asemel loodi suhted Hiinaga. 

Guinea-Bissau parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Guinea-Bissau

Parlamendihoone koosneb kahest tiivast ning ümarast keskosast, mille peal on äralõigatud tipuga koonus. Projekti rahastati Hiinast.

Kongo parlamendihoone. Foto: Pinterest.com/cbetobraga118

Kongo

Kongo alamkoja 139 liiget töötavad pealinn Brazzaville'is. Suurejoonelise valitsushoone omanikuks märgitakse Hiina Rahvavabariigi kaubandusministrit.

Kongo DV parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Kongo Demokraatlik Vabariik

Pärast külastust Hiinasse, volitas endine president Mobuto Sese Seko Hiinat Kongo DV-sse ehitama hiiglaslikku ja uhket Rahvapaleed. Parlamendihoone on ehitatud marmorist ning kaunistatud kullast ornamentidega. Kongo DV parlament ise on killustunud – see koosneb ligi 100st erinevast parteist. 

Lesotho parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Lesotho

Lesotho kahekojaline parlament tegutseb modernses Hiina poolt rahastatud hoones. Lesotho toetab „ühe Hiina poliitikat“, sest Hiina pakub reeglina majandusabi vaid riikidele, kes ei loo suhteid Taiwaniga.

Malawi parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Malawi

Ümbritsetuna ulatuslikust aiakompleksist, püstitati Malawi parlamendihoone 2008. aastal Hiina toetusel, peale riikide diplomaatiliste suhete uuendamist. Samuti avalikult „ühe Hiina poliitikat“ toetav Malawi on saanud toetust ka staadioni ja ülikooli ehitamiseks.

Mosambiigi parlamendihoone. Foto: Pinterest.com/cbetobraga118

Mosambiik

Sõprussuhted Mosambiigi ja Hiina vahel on kestnud alates 1960ndatest, kui Hiina toetas Mosambiigi Vabastusrinnet teekonnal iseseisvumiseni. 1988. rajati Hiina abiga ka parlamendihoone.

Nepaali parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Nepaal

Nepaalis on kahekojaline parlament. Ülemkogu töötab Birendra rahvusvahelises konverentsikeskuses, mis rajati 1993. aastal Hiina rahalise toetusega. Ehitis ühendab endas Nepaali ja Hiina arhitektuurielemente.

São Tomé ja Príncipe parlamendihoone. Foto: Pinterest.com/cbetobraga118

São Tomé ja Príncipe

Vähem kui 200 tuhande elanikuga saareriigi parlamendihoone, mis rajati 1975. aastal, kuulub Aafrika vanema generatsiooni taristu ehitiste hulka, mis on Hiina poolt toetust saanud. Väike saareriik „ühe Hiina poliitikat“ ei järgi, vaid suhtleb nii Taiwani kui ka Hiinaga.

Sambia parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Sambia

Sambiat kirjeldatakse kui progressiivset Aafrika presidentaalset vabariiki. Parlamendihoone ehitas Hiina, kuid välisriigi investorid on seotud kindlate tingimustega.

Seišellide parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Seišellid

Seišelli vabariigil on ühekojaline parlament, mis koosneb 32st liikmest. Hiina oli seotud parlamendihoone disainimisega ning panustas ise ka enamiku ehituskuludest. Opositsioonipartei mitmed liikmed protestisid Hiina aktiivse osaluse vastu ning ei ilmunud hoone avamispidustustele.

Tansaania parlamendihoone. Foto: Pinterest.com/cbetobraga118

Tansaania

Tansaania parlamendihoone on ebatavalise välimusega „Bunge“. Riigi majandus on seotud Hiina konglomeraatidega. 

Tšaadi parlamendihoone. Foto: Pinterest.com/cbetobraga118

Tšaad

Valitsuse pressiteade kirjeldab ehitist kui „koostöövilja Hiinaga“. Hiina toetas projekti nii laenude kui annetustega. Ka teiste riiklike projektidega teeb naftarikas Tšaad välisriigiga koostööd.

Tuvalu parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Tuvalu

Tuvalu parlament asub hoones, mis võtab enda alla 1800m2, olles pealinna Funafuti suurim ehitis. Uus hoone oli kingitus Hiina Rahvavabariigi poolt.

Vanuatu parlamendihoone. Foto: Wikimedia Commons

Vanuatu

Vanuatu iseseisvus Inglise-Prantsuse võimu alt alles 1980. aastal. Mõjutused eelnevast perioodist jäid ka arhitektuuri, ning parlamendihoone disainiti Westministeri-stiilis, kuid toetusrahadega Hiinast.

Zimbabwe parlamendihoone. Foto: AP/Scanpix

Zimbabwe

Zimbabwe parlament resideerub ehitises, mis oli varem hotell. Parlamendi kasvades on aastate jooksul lisatud juurdeehitisi. Eelmisel aastal alustati uue ehitise rajamisega, mida toetab osaliselt Hiina.