
Benin
Hiina rahastas 25 miljonit dollarit maksvat „Palais des Congrès“ ehitamist 80% ulatuses. Suur kolmnurkse kujuga ehitis meenutab Somba rahva traditsioonilisi elamuid.
Capo Verde
Capo Verde ühekojalise parlamendi kodu on üsna noor, kuid selle rajamise sponsoreeris Hiina. Suhted Capo Verde ja Hiina vahel on olnud pikaajalised. Hiina toetusega on ehitatud ka teisi avalikke hooneid.
Komoorid
Ühekojalise Komooride Liidu assamblee 33 liiget on majutatud modernsesse ehitisse, mille rajamiseks saadi majanduslikku tuge Hiinast.
Gambia
Algselt sai Gambia parlamendihoone ehitamiseks raha Indiast. Viimast ehitusfaasi alustades muutis Gambia diplomaatilist suunda – India asemel loodi suhted Hiinaga.
Guinea-Bissau
Parlamendihoone koosneb kahest tiivast ning ümarast keskosast, mille peal on äralõigatud tipuga koonus. Projekti rahastati Hiinast.
Kongo
Kongo alamkoja 139 liiget töötavad pealinn Brazzaville'is. Suurejoonelise valitsushoone omanikuks märgitakse Hiina Rahvavabariigi kaubandusministrit.
Kongo Demokraatlik Vabariik
Pärast külastust Hiinasse, volitas endine president Mobuto Sese Seko Hiinat Kongo DV-sse ehitama hiiglaslikku ja uhket Rahvapaleed. Parlamendihoone on ehitatud marmorist ning kaunistatud kullast ornamentidega. Kongo DV parlament ise on killustunud – see koosneb ligi 100st erinevast parteist.
Lesotho
Lesotho kahekojaline parlament tegutseb modernses Hiina poolt rahastatud hoones. Lesotho toetab „ühe Hiina poliitikat“, sest Hiina pakub reeglina majandusabi vaid riikidele, kes ei loo suhteid Taiwaniga.
Malawi
Ümbritsetuna ulatuslikust aiakompleksist, püstitati Malawi parlamendihoone 2008. aastal Hiina toetusel, peale riikide diplomaatiliste suhete uuendamist. Samuti avalikult „ühe Hiina poliitikat“ toetav Malawi on saanud toetust ka staadioni ja ülikooli ehitamiseks.
Mosambiik
Sõprussuhted Mosambiigi ja Hiina vahel on kestnud alates 1960ndatest, kui Hiina toetas Mosambiigi Vabastusrinnet teekonnal iseseisvumiseni. 1988. rajati Hiina abiga ka parlamendihoone.
Nepaal
Nepaalis on kahekojaline parlament. Ülemkogu töötab Birendra rahvusvahelises konverentsikeskuses, mis rajati 1993. aastal Hiina rahalise toetusega. Ehitis ühendab endas Nepaali ja Hiina arhitektuurielemente.
São Tomé ja Príncipe
Vähem kui 200 tuhande elanikuga saareriigi parlamendihoone, mis rajati 1975. aastal, kuulub Aafrika vanema generatsiooni taristu ehitiste hulka, mis on Hiina poolt toetust saanud. Väike saareriik „ühe Hiina poliitikat“ ei järgi, vaid suhtleb nii Taiwani kui ka Hiinaga.
Sambia
Sambiat kirjeldatakse kui progressiivset Aafrika presidentaalset vabariiki. Parlamendihoone ehitas Hiina, kuid välisriigi investorid on seotud kindlate tingimustega.
Seišellid
Seišelli vabariigil on ühekojaline parlament, mis koosneb 32st liikmest. Hiina oli seotud parlamendihoone disainimisega ning panustas ise ka enamiku ehituskuludest. Opositsioonipartei mitmed liikmed protestisid Hiina aktiivse osaluse vastu ning ei ilmunud hoone avamispidustustele.
Tansaania
Tansaania parlamendihoone on ebatavalise välimusega „Bunge“. Riigi majandus on seotud Hiina konglomeraatidega.
Tšaad
Valitsuse pressiteade kirjeldab ehitist kui „koostöövilja Hiinaga“. Hiina toetas projekti nii laenude kui annetustega. Ka teiste riiklike projektidega teeb naftarikas Tšaad välisriigiga koostööd.
Tuvalu
Tuvalu parlament asub hoones, mis võtab enda alla 1800m2, olles pealinna Funafuti suurim ehitis. Uus hoone oli kingitus Hiina Rahvavabariigi poolt.
Vanuatu
Vanuatu iseseisvus Inglise-Prantsuse võimu alt alles 1980. aastal. Mõjutused eelnevast perioodist jäid ka arhitektuuri, ning parlamendihoone disainiti Westministeri-stiilis, kuid toetusrahadega Hiinast.
Zimbabwe
Zimbabwe parlament resideerub ehitises, mis oli varem hotell. Parlamendi kasvades on aastate jooksul lisatud juurdeehitisi. Eelmisel aastal alustati uue ehitise rajamisega, mida toetab osaliselt Hiina.
Kommentaarid (2)