Maailm

May Brexiti-diil kukkus Briti parlamendis uuesti läbi (18)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. märts 2019 21:26
Theresa May parlamendi eesFoto: AFP/Scanpix
Külmetunud ja kähedahäälne Theresa May palus Briti parlamendiliikmetel tema uut ja „parandustega“ Brexiti-kokkulepet toetada. Seda saadikud siiski ei teinud. Brexiti saatus on aina ebakindlam.

Peaminister May ähvardas, et kui parlament tema järjekordsete läbirääkimiste järgset kokkulepet ei toeta, riskib Suurbritannia sellega, et mingit Brexitit ei tulegi.

Samal teemal

Paljud May oma parteikaaslased konservatiivide parteist leiavad, et May plaan on liiga leebe ja jätab alles liiga palju sidemeid euroliiduga. Kokkulepe kukkus parlamendis läbi häältetulemusega 242 poolt, 391 vastu.

Kaks aastat väldanud läbirääkimiste tulemusel sõlmitud kokkulepe Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu vahel kukkus ka kord varem läbi, selle aasta 15. jaanuaril. Vastuolu keskmes on võimalik füüsiline piir Iiri Vabariigi ja Põhja-Iirimaa vahel, mida põhjaiirlased keelduvad aksepteerimast, kuid samas ei ole brittidest poliitikud nõus olukorraga, kus üks Ühendkuningriigi osa on erinevalt ülejäänutest justkui otsapidi veel Euroopa Liidu tollisüsteemi ja turuga seotud.

Pettunud May sõnas, et 13. märtsil toimub parlamendis debatt selle üle, kas Brexit peaks toimuma üldse ilma leppeta - halvim stsenaarium nii Ühendkuningriigi elanikele kui Euroopa Liidu liikmesriikidele. Ta lubas ise kindlasti mitte seda varianti toetada, samas on May ääretult raskes olukorras, kuna kindla peale ei ole ta huvitatud ka uuest referendumist. Opositsiooniliider Jeremy Corbyngi on leppeta Brexiti vastu, kuid leiab, et nüüd peaksid toimuma uued valimised, kuna leppe kahekordne läbikukkumine näitab usalduse puudumist May suhtes. Mitmed parlamendiliikmed toetavad euroliidust lahkumise edasilükkamist.

Mis puudutab Euroopa Liidu liikmesriike nagu Eesti, siis on jätkuv ebakindlus ja leppega mittenõustumine ebameeldivad arengud, seda mitte ainult poliitilises mõttes. Ajutiselt Suurbritannias töötavad eestlased ning ka ajutiselt Eestis töötavad britid võivad leppeta Brexiti puhul silmitsi seista olukorraga, kus sotsiaalmaksu tuleb maksta nii Eestis kui ka Suurbritannias. Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kinnitas, et euroliit jätkab igaks juhuks valmistumist leppeta Brexitiks.

Brexiti tähtajani on jäänud 17 päeva.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee