Näitlejad Lori Loughlin (vasakul) ja Felicity Huffman maksid oma lapsukeste kõrgkooli pääsemiseks suures koguses altkäemaksuFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 12. märts 2019 20:02
USAs osales mitukümmend jõukat inimest petu- ja altkäemaksuskeemis, et oma võsukesed prestiižsetesse ülikoolidesse sokutada. ABC News vahendab, et petiste seas olid ka Hollywoodi näitlejannad Felicity Huffman („Meeleheitel koduperenaised“) ja Lori Loughlin („Lastega kodus“).

Tegemist on kõige mahukama ülikoolide sisseastumispettusega USA ajaloos ning puudutab teiste seas ka mainekaid kõrgkoole nagu Yale, Stanford ja Georgetown. Süüdistuse järgi kasutasid rahakad tegelased nii pettust kui altkäemaksu, et oma ülikooli kandideerivatele lastele teiste tudengiks pürgijatega võrreldes eelisolukord luua.

Massachussettsi piirkonnaprokurör Andrew Lelling, kes skeemi avalikkuse ette tõi, rääkis teisipäeval pressikonverentsil, et kogu kamba liidriks on ettevõtte Key Worldwide Foundation juht William Singer. Ettevõte tegeleb haridusnõustamisega. Vahemikus 2011-2018 võttis Singer jõukatelt lapsevanematelt altkäemakse kokku 25 miljoni dollari (22,14 miljonit euro) väärtuses. Eraldiseisvatest summadest kõige suurem oli pea 6 miljoni dollari (5,31 miljoni euro) suurune altkäemaks.

Süüdistatute seas on ka üheksa eliitülikoolides töötavat treenerit, kaks keskkoolieksamite hindajat, üks eksamivolinik, üks administratiivtöötaja ja 33 lapsevanemat. Näiteks treenerite puhul tuvastas uurimine, et nood tunnistasid kõrgetasemelisteks ja lootustandvateks sportlasteks potentsiaalseid tudengeid, kelle sportlikud võimed olid tegelikult tunduvalt tagasihoidlikumad. Treenerid väitsid siis juhtkonnale, et „andekas“ noorsportlane on ülikooli meeskondadele vajalik lisa.

Lapsevanemate seas on nii firmajuhte, investoreid, üks moedisainer, õigusbüroo juht ja kaks näitlejannat - Lori Loughlin ja Felicity Huffman, ennekõike tuntud sarjadest „Lastega kodus“ („Full House“) ja „Meeleheitel koduperenaised“ („Desperate Housewives“).

„Sellist asja ei saa olla, et rikastele on mingi oma eraldi ülikoolidesse sisseastumise süsteem,“ kritiseeris Lelling. „Ma lisaks veel, et ei saa olema ka mingit eraldi õigusemõistmise süsteemi.“

Enamik noori oma vanemate ebaseaduslikust tegevusest teadlikud polnud ja arvasid, et said ülikooli ausalt sisse.