Spiiker Pelosi aplodeerimas president Trumpi aastakõne ajal. Kahel poliitikul üksteise suhtes sooje tundeid ei ole, kuid presidendi ametist kõrvaldamist Pelosi samas ka ei sooviFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 12. märts 2019 19:11
USA esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi sõnas esmaspäeval ajakirjanikele, et ei pea president Trumpi ametist eemaldamist mõistlikuks sammuks. Ta usub, et see lõhestaks rahvast veelgi enam.

Arvestades Trumpi endise ihuadvokaadi Michael Coheni ülestunnistusi Kongressi ees, peagi otsi kokku tõmbavat eriprokurör Muellerit, kes uurib Trumpi presidendikampaania seoseid Venemaaga, kampaaniajuht Paul Manaforti vangistust ja muid skandaale, oleks esindajatekojas enamust omaval demokraatlikul parteil võimalik millegi põhjal süüdistus vormistada küll. Ent spiiker Pelosi ei usu, et presidendi ametist eemaldamine oleks mõistlik samm.

„Ma olen selle peale mõelnud küll,“ vastas Pelosi ajakirjanike pärimisele. „[Presidendi] Ametist eemaldamine oleks riigi jaoks nii lõhestav, et kui ei ole just midagi no nii mõjusat ja ületamatut ja parteideülest, ei usu mina, et me selle tee peaksime valima, sest see lõhestaks seda riiki. Ja ta ei ole seda lihtsalt väärt.“ Ta lisab, et kui teda survestati Iraagi sõja tõttu president George W. Bushi ametist eemaldamise protsessi algatama, ei pidanud ta seda vajalikuks.

Ta mainis, et ka näiteks president Nixonit ei eemaldatud Watergate'i lindiskandaali tõttu ametist, Nixon astus ise tagasi. Pelosi andis mõista, et ehk tabab sarnane selgusehetk ka president Trumpi. Ametist eemaldamine tekitaks liiga palju probleeme ning president Trump ei ole Pelosi isiklikul hinnangul lihtsalt seda väärt, et tema pärast sellist jama korraldada.

Mõistagi on ka üsna ebatõenäoline, et esindajatekoja vastav algatus senatis läbi läheks, kuna seal on vabariiklastel endiselt rohkem kohti.