Uudised

Kus seda maksleetat antakse? 

Valdo Jahilo , 30. juuli 2000 23:00
TANTSI, TANTSI, KEERUTA: Tempokad rütmid tõid tantsutuhina jalgadesse ka päris väikestele külalistele. Taamal tantsib flamenkoduo Indrek ja Annika. Foto: Arno Saar
“Millal seda pellat näha saab?” küsis vanem daam Paides Hispaania Kuningriigi päevadel. “Paella - see on hispaania roog ja seda juba valmistatakse,” selgitas ürituse korraldaja Ene Mihkelsaar daamile.

Reedel ja laupäeval Paide kesklinnas peetud Hispaania Kuningriigi päevad jäid suuremast publikutulvast kõrvale. Härgade puudumisel kujunes ürituse naelaks eestlaste tehtud ilutulestik.

Et linn pidi tõenäolisest tõmbenumbrist corridast suu puhtaks pühkima, oli raske samas kaliibris publikumagnetit asemele leida. Esialgsete plaanide kohaselt oodanuks linn 10 000 külalist.

Laupäeval jalutas Paide paisjärve kaldal festivali territooriumil vahest tuhatkond inimest.

“Ma olen öösel ainult kaks tundi magada saanud,” ohkas korraldaja Ene Mihkelsaar. “Nii palju on korraldamist ja asju, mille pärast muretseda. Telefon on kogu aeg punane.”

Paide kesklinn ning festivali plats olid dekoreeritud kirevate paberkaunistusega. Paisjärve kaldale oli püsti aetud seitse katusealust, kus kaupmehed joogi- ja söögipoolist pakkusid. Treileri kastist kohandatud laval mängisid lõunamaiseid meloodiaid kitarriartistid, flamenkotantsustuudiote senjoriitad välgutasid kintse ja plaksisid rütmis käsi. Ei saaks öelda, et seal hispaaniapärane fiiling puudunud oleks.

Hispaania rahvusroa paella valmistamise võistlusest võttis osa vaid kaks ettevõtet. Rahvas oli ninapidi juures ja märkis retsepti üles. Ilmselt on ühe ja sama toidu tegemiseks palju erinevaid võimalusi, sest kui üks roog kujutas endast tugevat ühepajatoitu, praadisid teised sööki vaid naturaalainetest. Riisiroog oli ahvatlev mõlemal.

“Ahah, või nii,” jäi toidutegemist uudistav daam rahule. “Ja kus seda maksleetat antakse?” päritakse edasi. “Ma siin ennist küsisin kellegi käest, aga ta ei osanud ka öelda.”

“Mascaleta on päevane ilutulestik, kus lastakse pauku,” õpetab Mihkelsaar võõramaa tavasid kannatlikult edasi.

“Ahah, või et pauguga asi, jah?” imestas daam ning läks õnnelikult pead vangutades seda otsima.

Tegelikult on festival omal kohal - kas või inimeste silmaringi avardamiseks.

“Peame rahvalt küsima, kas hispaania kultuur huvitab. Sellest selgub, kas on mõtet neid päevi ka tulevikus teha või mitte,” arvab Mihkelsaar. “Järgmisel aastal on neid mõtet ainult siis korraldada, kui osa võtavad ka Hispaania kollektiivid.”

Kuidas on lootust raha tagasi teenida?

“Väga palju raha kulus festivali esialgse variandi peale, kus kesksel kohal oli härjavõitlus ehk corrida. Et rahvale üldse midagi pakkuda, pidime kõva vaeva nägema. Corrida asemel on meil muuseum, kus seda paberimajandust lugeda saab, ning seal näidatakse filmilindilt härjavõitlust. Kuigi praegu on veel raske öelda, tundub, et ots otsaga me kokku vist ei tule. Aga meie eesmärk polnudki kasumit teenida, vaid teise maa kultuuritraditsioone tutvustada. Enne, kui üritus pole ennast tõestanud, ei tule siia ka inimesi.”

Hispaania Kuningriigi päevadel voolas vein

Festivali territooriumil kõndisid ringi näitsikud kandikutega ning pakkusid hääd Hispaania veini. Selleks oli valitud Valencia Classic - vein, mis Eestis veel kuigi laialt levinud pole. Veini kanguseks oli pudelile märgitud 12%, umbkaudseks poehinnaks tuleb 60 krooni ringis.

Neli neidu, kes punast ja valget veini pakkusid, müüsid esimese päeva jooksul plasttopsidesse kallatult ära 40 pudeli ringis.

“See on valitud keskmise eestlase maitse kohaselt - et vein oleks natuke keskmisest magusam,” arvas üks neidudest.

“Üks noormees ütles, et fuih, Hispaania veinid on kole kibedad, tema küll neid suu sisse ei võta. Pärast esimest lonksu tahtis veel maitsta. Kummutas topsi tühjaks ja kiitis, et väga hea vein!” reklaamis teine.

Kas rohkem nõutakse punast või valget veini?

“Punast ikka. See maitseb naistele rohkem. Kui nad ei tea, kumba võtta, valivad nad üldjuhul ikka punase,” arvas üks.

“Ei, ikka mehed joovad rohkem punast,” oli teine vastupidisel arvamusel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee