Maailm

LIGI 300 MILJARDIT EUROT: Kreeka survestab Saksamaad sõjakahjude hüvitamise hiigelnõudega (37)

Aadu Hiietamm, 13. märts 2019 08:02
KREEKA PARLAMENDIHOONE: Kreeka uue välisministri Georgios Katrougalose sõnul arutab parlament Saksamaale esitatavat sõjakahjude hüvitamise nõuet juba märtsis või siis aprillis. Foto: AP/Scanpix
Kreeka parlament hakkab Teises maailmasõjas tekitatud kahjude eest Saksamaalt hüvitise välja nõudmist arutama märtsis või aprillis, ütles intervjuus nädalaajakirjale Der Spiegel Kreeka värske välisminister Georgios Katrougalos. 

Kreeka rahandusministeerium arvestas juba neli aastat tagasi välja, et Saksamaa peab Kreekale Teises maailmasõjas tekitatud kahjude eest maksma 278,7 miljardit eurot. Saksamaa valitsus kordas seejärel oma varasemat seisukohta, et sõjakahjude hüvitamise teema võeti laualt Saksamaa taasühinemisega.

Samal teemal

Kreeka praegune valitsus ei ole Berliini vastusega nõus. Peaminister Alexis Tsiprase arvates täideti kahjunõuete esitamiseks vajalikud õiguslikud ja poliitilised tingimused alles pärast Saksamaa taasühendamist 1990. aastal. Paraku on Saksamaa valitsused sestsaati reageerinud Kreeka õiglastele nõudmistele vaikimiste, õiguslike trikkide ja aja venitamisega, arvab Tsipras.

Tasub meenutada, et Saksamaa taasühinemiseks peetud 2 + 4 kõnelustest, millel osalesid Lääne-Saksamaa ja Ida-Saksamaa ning USA, Prantsusmaa, Suurbritannia ja NSV Liit, hoidis tollane liidukantsler Helmut Kohl teadlikult eemal riigid, kes oleks võinud hakata nõudma Saksamaalt reparatsioone. Seetõttu leiab alates 2015. aasta jaanuarist Kreeka valitsust juhtiv Alexis Tsipras, et Saksamaa püha kohus on kaotada Teise maailmasõja aegne ülekohus. „Sellega austame kõiki Teise maailmasõja ohvreid,“ on ta rõhutanud.

Arutelu parlamendis on viibinud

Peaminister lubas, et Kreeka parlament arutab sõjakahjude nõuet uuesti hiljemalt eelmise aasta lõpus. Tänaseni ei ole aga selle aruteluni jõutud. Teema on aga endiselt üleval ning Der Spiegel uuris Kreeka uuelt välisministrilt Georgios Katrougaloselt, mis saab edasi. Välisminister ütles vastuseks, et täpset kuupäeva ta nimetada ei oska, kuid lähemas tulevikus, märtsis või aprillis, võtab parlament sõjakahjude teema üles.  

„Tegu on meie poolt vaadatuna avatud teemaga, seda nii eetiliselt, ajalooliselt, poliitiliselt kui ka õiguslikult. Ja me seisame ka edaspidi selle eest, et sõjakahjude hüvitamisest rääkida,“ rõhutas Katrougalos. 

Kreeka juhid tõstsid sõjakahjude nõude üles mullu oktoobris Ateenas toimunud kõnelustel Saksamaa liidupresident Walter Steinmeieriga ja tänavu jaanuaris toimunud kõnelustel liidukantsler Angela Merkeliga. 

KAHJUNÕUE: Kreeka peaminister Alexis Tsipras (paremal) tõstatas sõjakahjude hüvitamise nõude kohtumisel 10. jaanuaril Ateenas Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga. Foto: Imago/Scanpix

Saksamaa juhid on Kreeka nõudmisele reageerinud põiklevalt. Nende põhiargument on, et Lääne-Saksamaa maksis Kreekale 1960. aastal 115 miljonit Saksa marka ning tookord lepiti kokku, et Ateena tulevikus uusi nõudmisi ei esita. 

Ka Poola soovib sõjakahjude hüvitamist 

Kreeka kõrval õrritab Saksamaad suure kahjunõudega ka Poola. Valitsevasse parteisse Õigus ja Õiglus kuuluv parlamendisaadik Arkadiusz Mularczyk (48) ütles mullu märtsis intervjuus eratelekanalile Polsat News, et Saksamaa võlgneb Poolale Teises maailmasõjas tekitatud purustuste ja kaotuste eest 690 miljardit eurot. 

Arkadiusz Mularczyk (48).Foto: Wikipedia/Adrian Grycuk

Saksamaa lükkas Poola reparatsiooninõude juba eos tagasi. Berliin meenutas, et Poola kommunistlik juhtkond loobus sellest vabatahtlikult 23. augustil 1953. aastal. Poola praeguse valitsuse sõnul langetati aga niisugune otsus tollase Nõukogude Liidu survel.

Saksa konservatiivne päevaleht Die Welt leiab, et Saksamaale suuri kahjunõudeid esitavad välismaa poliitikud ei usu ka ise edusse, vaid teevad seda sisepoliitilistel kaalutlustel, et mõjutada valijaid. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee