Eesti uudised

Islamiriik mõjutab endiselt Euroopa julgeolekut, kuid Eestit tõsiselt ei ohusta (8)

Toimetas Aare Kartau, 12. märts 2019 14:22
Islamiriigi võitleja 2014. aasta juunis Mosuli linnas.Foto: Reuters/Scanpix
Islamiriigi (IS) vastane sõjaline kampaania ning Euroopa õiguskaitse- ja julgeolekuorganite süstemaatiline töö terrorismivastases võitluses on Islamiriigi tegutsemise Euroopas keerulisemaks teinud. Siiski ohustab nõrgenenud ja territooriumi kaotanud IS Euroopa julgeolekut.

Täna avaldatud välisluureameti raport kinnitab, et eelkõige Prantsusmaal, Saksamaal, Suurbritannias, Belgias ja Hispaanias on terroriohu tase jätkuvalt kõrge – seda potentsiaalselt ohtlike radikaalide suure arvu tõttu. Suurbritannias ja Prantsusmaal on terroriohu allikaks peetavate radikaliseerunud isikute nimekirjas üle 20 000 inimese. Saksamaal on sealse julgeolekuteenistuse andmetel radikaalseid islamiste 11 000 ning ohtlikke, terrorirünnaku toimepanemise potentsiaaliga isikuid 980. Soomes on jälgimise all 370 terrorismiohtu kujutavat isikut.

Terrorismikuriteos kahtlustatud vahistatute arv on tõusnud

Euroopa Liidu riikides on terrorismikahtlustusega vahistatud isikute arv viie aasta jooksul kahekordistunud – aastatel 2006-2011 arreteeriti 1056 isikut, järgneval viiel aastal (2012-2017) vahistati 2880 terrorismis kahtlustatavat. Suurem osa vahistamisi toimus eelmainitud riikides. Järgmise kahe aasta jooksul vabastatakse EL-is ligi 200 terrorismikuriteos süüdi mõistetud isikut – see avaldab aastateks mõju Euroopa riikide julgeolekule.

Suuremaid operatsioone IS tõenäoliselt ette ei võta – selle asemel panustatakse Euroopas resideerivatele võitlejatele, jagades juhtnööre, kuidas rünnata odavalt ja kergelt kättesaadavate vahenditega. Sellised viisid on näiteks sõidukiga rahva hulka sõitmine ja külmrelvaga avalikus kohas inimeste ründamine. Et meedia tähelepanu saada, võidakse võimalusel kasutada ka droone, keemilisi aineid või peroksiidipõhiseid lõhkeseadeldisi. 

Eestit rahvusvaheline terrorism tõsiselt ei ohusta

Eestis jääb terroriohu tase jätkuvalt madalaks. Ehkki Eestit rahvusvaheline terrorism tõsiselt ei ohusta, kujutab see endast potentsiaalset riski, eelkõige Eesti kodanikele välismaal. Arvestades terroristide laialdast tegutsemist, ei saa internetis levitatava propaganda mõjul radikaliseerumist täielikult välistada ka Eestis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee