Poliitika

Kas Keskerakonna mässulised võivad kodupartei hüljata ja oravatega ühte heita? (159)

Juhan Mellik, 12. märts 2019 12:57
KUIDAS EDASI? Pole võimatu, et osad keskerakondlased ei soovi valitsust Jüri Ratasega. Foto: Robin Roots
Keskerakonna sisepingete paisumisel ja partei hüpoteetilisel lõhenemisel ei saa välistada võimalust, et teisitimõtlejate toel sünnib koalitsioon koos Reformierakonna ja sotsidega. Võimalus selleks on aga õhkõrn.

„Säärane stsenaarium eeldab siiski väga tõsiseid lõhesid erakonnas,” hindab Tartu Ülikooli politoloog Rein Toomla olukorda, kus sisekonflikti sattunud Keskerakonnast võivad nii-öelda mässulised liikmed peaministrile mitte alluda. „Vähemasti hetkel ei ole need mulle nii selgelt nähtavad.”

Kujuteldavalt võiks aga koalitsioon kombinatsioonina Reformierakonnast, sotsiaaldemokraatidest ja allumatutest keskerakondlastest olla Toomla sõnul võimalik küll.

Samal teemal

„Kui hakata lugema, palju hääli juurde vaja on... 34 Reformierakonnal pluss kümme sotsiaaldemokraatidel... noh, seitse jääb puudu,” arutleb Toomla.

Lõpuks võib tema hinnangul tulla mängu variant nimega vähemusvalitsus. Iva peitub selles, et mässuline element ei hääletaks valitsuse otsustele vastu. „Teoreetiliselt on võimalik saada peaministriks ka ühe häälega,” toob Toomla näiteks. „101 on kohal, üks on poolt ja ülejäänud erapooletud. Vastu pole keegi.”

Ükski peaminister säärast olukorda muidugi ei sooviks – aga kõne alla võib see tulla. „Ma usun, et Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid ootavad nüüd ära, kas Ratase koalitsioon püsib või mitte,” prognoosib Toomla. Kui ei pea, tuleks tõenäolise vähemusvalitsuse jaoks kellelgi lahkuda Keskerakonna või Isamaa ridadest. „EKREst nüüd vaevalt,” ütleb politoloog.

Kõige tähtsam, et keegi ülejooksikutest ei hääletaks valitsuse otsustele vastu. „Õhkõrn võimalus, aga ikkagi võimalus,” lausub Toomla.

Kujuteldavad mässulised parteilased uut erakonda moodustada ei saaks. „Siis nad istuvadki seal [riigikogu saali] akende all nii, et ei saa moodustada omaette fraktsiooni. Neid on seal aeg-ajalt päris kenakene hulk olnud,” kirjeldab Toomla.

„Nendega pole võimalik formaalselt või institutsionaalselt läbi rääkida. Küll on võimalikud vastastikused kokkulepped.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee