Eesti uudised

Välisluure: Venemaa kasutab mõjutustegevuseks tsiviillaevu, ka Tallinna merepäevade sagedast külalist (35)

Toimetas Aare Kartau, 12. märts 2019 13:00
Purjeõppelaevad Mir (vasakul) ja Sedov Tallinna Vanasadamas.Foto: Teet Malsroos
Venemaa tsiviillaevade kahtlane käitumine on pikka aega Euroopa Liidu ja NATO riikide julgeolekuteenistuste tähelepanu all olnud. Kui varem äratasid tähelepanu uurimislaevad, siis nüüd on vaatluse all järjest rohkem Vene firmadele kuuluvaid ja Venemaa lipu all seilavaid harilikke tsiviillaevu.

Täna avalikustatud välisluureameti raportist selgub, et Vene tsiviillaevade kasutamine mõjutustegevuseks on uus ja arenev suund – selleks rakendatakse Venemaa riigi- ja õppeasutuste suuri purjelaevu, mis osalevad mereretkedel, regattidel ja festivalidel üle maailma. Retkedega kaasnevad poliitilised üritused kohapealsele vene kogukonnale, propagandaetendused Vene ajaloost ning Vene õigeusu kiriku misjonitöö.

Samal teemal

Erilist tähelepanu pööratakse laevu külastavatele poliitikutele, kohalike omavalitsuste ja äritegelastele. Hea näide on Tallinna merepäevade sage külaline – Peterburis paikneva Makarovi-nimelise Riikliku Mere- ja Jõelaevastiku Ülikooli õppepurjekas Mir, mille pardal paikneb Vene kaasmaalasteorganisatsiooni – fondi Russki Mir statsionaarne Merel Paiknev Vene Keskus. Seega on Venemaa tsiviillaevastik riiklike struktuuride omalaadne käepikendus.

Seda võib vajalikul hetkel kasutada informatsiooni kogumiseks, sõjalistel eesmärkidel või varjatud operatsioonide korraldamiseks. Venemaa riigiasutustele ja ettevõtetele kuuluvate ning Venemaa lipu all sõitvate laevade meeskondadele on siiani kohustuslik ka lahinguväljaõpe. Laevade omanikud ja meeskonnad peavad olema igal ajal valmis täitma riiklikke ülesandeid, sõltumata geograafilisest asukohast

Seega on oluline tähelepanelikumalt suhtuda Venemaa lipu all sõitvatesse tsiviilalustesse ning nende välisriikide territoriaalvetes ja sadamates viibimise režiimi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee