Poliitika

SELGITUS: mis saab siis, kui keegi ei suuda valitsust kokku panna? (67)

Gerly Mägi, 12. märts 2019 12:07
Foto: Robin Roots
Vastus küsimusele, kes paneb valitsuse kokku, kaldub viimastel päevadel ühte ja teise suunda. Kui esmaspäeva õhtuks näis üsna kindel, et Keskerakond moodustab valitsuse koos EKRE ja Isamaaga, siis teisipäevaks näitab Keskerakond juhatuse otsuse tõttu lagunemise märke. Mis saab siis, kui enamust ei saa kokku ei Keskerakond ega ka Reformierakond?

Esmalt heidame pilgu põhiseadusesse, et aru saada, kuidas asjad päriselt toimima peaks. § 89 järgi määrab president kahe nädala jooksul eelmise valitsuse tagasiastumisest uue peaministrikandidaadi, kes peab moodustama valitsuse. 

Kümne päeva jooksul ametlike tulemuste väljakuulutamisest peab president kokku kutsuma riigikogu uue koosseisu, mille avaistungil astub senine valitsus ametist tagasi. Seejärel on presidendil aega 14 päeva, et nimetada peaministrikandidaat.

Kersti Kaljulaid pole veel teinud valimised võitnud Kaja Kallasele ettepanekut, kuid kinnitas Postimehele, et teeb selle esimesena kindlasti valimistel enim hääli saanud erakonnale. 

Kandidaadiks nimetamise hetkest peab niisiis Kallas kahe nädala jooksul panema kokku valitsuse ning tegema selle kohta riigikogule ettekande. Seejärel riigikogu otsustab läbirääkimisteta avalikul hääletusel peaministrikandidaadile volituste andmise valitsuse moodustamiseks.

Kui Kallas saab riigikogult valitsuse moodustamiseks häälteenamusega toetuse, tuleb koosseis nädala jooksul esitada presidendile. Kaljulaid peab siis kolme päeva jooksul riigikogult toetuse saanud valitsuse koosseisu ametisse nimetama.

Selle stsenaariumi õnnestumise korral peaks uus valitsus valmis olema hiljemalt mai alguses.

Mis saab siis, kui Kallas ei saa valitsuse moodustamiseks piisavat toetust?

Kui presidendi määratud peaministrikandidaat ei saa riigikogu poolthäälte enamust või ei suuda valitsust moodustada või loobub selle moodustamisest, on presidendil õigus seitsme päeva jooksul esitada teine peaministrikandidaat.

Ehk kui Kallas ei saa kellegagi kokkuleppele, teeb Kaljulaid ettepaneku valitsuse moodustamiseks tõenäoliselt Ratasele, sest Keskerakond sai valimistel teise tulemuse. 

Ent Kaljulaid ei pea tingimata teist ettepanekut tegema. Kui ta nii otsustab, siis tuleb peaministrikandidaat esitada riigikogul.

Edasi toimivad protseduurid samamoodi: kandidaat peab esitama valitsuse koosseisu presidendile 14 päeva jooksul, kes kinnitab uued ministrid ametisse. Kui peaministrikandidaat seda teha ei suuda, tulevad erakorralised valimised.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee