Raimond KaljulaidFoto: Teet Malsroos
Juhan Mellik, Johanna-Kadri Kuusk, Gerly Mägi 12. märts 2019 09:52
Jüri Ratasele on viimastel päevadel pahaks pandud suutmatust peaministritoolist lahti lasta, mistõttu pole ta kuigi aldis erakonna juhatuses kompromisse tegema. Seetõttu otsustas nüüd Raimond Kaljulaid, et astub juhatusest välja. Ka Yana Toom mõtleb sellele.

Kaljulaidi sõnul oli Keskerakonna juhatuse otsus EKRE ja Isamaaga koalitsioonikõnelusi pidama hakata kõigi jaoks rabav. Eriti vene kogukonna jaoks, kelle kohta on EKRE liikmetel nii mõndagi teravat öelda.

„EKRE on oma valimiskampaania ajal kasutanud võtteid, mida ei tohi kasutada. Nende tulemus on saadud ebaausalt ja pettusega. Nende majandusprogramm on absurdne ja selle ellu viimine ei paranda kuidagi Eesti inimeste heaolu ja sissetulekuid. Sellel seltskonnal puudub vastutustunne riigi ees. Mis valitsusest me nendega räägime,“ küsib Kaljulaid.

Kaljulaiu sõnul ei meeldi talle, et probleemi raamistatakse kui põhimõttelist konflikti eestlaste ja venelaste vahel Keskerakonnas. „Mulle tundub, et ka eestlased on sellest uudisest šokeeritud, ja eriti meie noored,” lausub ta. Poliitiku hinnangul võib suurem osa noori end tunda umbes nii, nagu tundsid end Suurbritannia noored, ärgates järgmisel hommikul pärast Brexiti-referendumit. „Või nagu paljud Ameerika noored, kes ärkasid ja avastasid, et Donald Trump on valitud presidendiks.” Tagasiside Kaljulaiu sotsiaalmeedia kontodel reetvat, et väga paljude jaoks on valitsus koos EKREga täiesti vastuvõetamatu.

Kuid võrdlus Brexiti ja Donald Trumpiga võib mõjuda EKRE jaoks ju hoopis komplimendina? „Alguses oli ka lootus, et presidendi ümber on mõistlikud inimesed, kes aitavad teda (Trumpi) ohjeldada,” kommenteerib Kaljulaid. „Nüüdseks on nad ära läinud või ära aetud. Ei õnnestu Eestis ka see idee, et aitame parempopulistid võimule ja küll suudame neid kuidagi kontrollida. Ei suuda.”

Kaljulaid toob välja, kuidas EKRE poliitikud on korduvalt pisendanud Natsi-Saksamaa inimsusvastaseid roimasid. „Eesti juudikogukonnale – ka nende esindajaid on Keskerakonnas – on see väga raske küsimus,” ütleb poliitik.

Millest ikkagi selline koalitsioonivalik? „See on ainus koalitsioon, kus Jüri Ratas saab jätkata peaministrina,” ütleb Kaljulaid. „Ma ei tea, võib-olla Keskerakonna juhtkonnal on ka muid kaalukaid põhjuseid, aga mina Jüri Ratasest koosolekulaua juures seitsme meetri kaugusel istudes neid kahjuks küll ei näe.”

Poliitik ei usu, et koalitsioonikõnelused nüüd kuidagi raugeksid, kui kõik käib juba esimeeste tasemel. Pigem üritatakse ikka algse plaaniga valitsus ära teha.

Keskerakond läheb lõhki?

Kuna Kaljulaidil pole erakonna esimehe Jüri Ratasega sarnane nägemus koalitsiooni moodustamisest, tunneb ta, et peab midagi ette võtma. „Ma ei saa seda otsust aktsepteerida ja seega astun juhatusest välja. Olin kohalikel valimistel kogu riigis teiseks enim hääli saanud kandidaat, riigikogu valimistel oma erakonnas kolmas ning viimastel juhatuse valimistel esimene. Loodan, et minu samm paneb teised erakonna juhatuse liikmed veel kord järele mõtlema, kõiki asjaolusid uuesti kaaluma,“ ütleb Kaljulaid ja lisab, et kui Keskerakond soovib tulevikus omada mingitki usaldust Eesti ühiskonnas, siis tuleb sellest kohutavast koalitsioonist loobuda veel enne selle moodustamist.

Ma ei oska öelda, kas Keskerakonnas on lõhenemise meeleolud,” ütleb  Kaljulaid. „Ma arvan üldiselt, et kui panna kaalukausile ühelt poolt Keskerakonna lõhenemine ja teisele, et EKRE võib tõusta Eesti valitsusse ja asuda teostama täitevvõimu... siis ausalt öeldes on Keskerakonna lõhenemise mure minu jaoks väiksem mure.”

Kaja Kallasega kõnelustest on maalitud kohutav pilt

„Esimene ülesanne on minu meelest see, et Keskerakond peab tulema mõistusele,” sõnab Kaljulaid. Ta loodab, et juhatuse liikmed mõtlevad tema avaldust lugedes veel korra väga tõsiselt järele ja kaaluvad kõiki asjaolusid – mitte ainult erakonna, vaid kogu Eesti jaoks. „Kas on ikka tark see tee, millele liidrid on praegu erakonna juhtinud.”

Mis puudutab Reformerakonda ja Kaja Kallast, siis Kaljulaiu sõnul on tekkinud avalikkuses väga ekslik kujutelm, nagu oleks Kallase koalitsiooniettepanek olnud väga halb. „Tänaseks on ju Mart Helme välja lobisenud, et teatud mõttes algasid kõnelused juba valimiste ööl või kohe pärast seda. Neid on peetud kogu selle nädala jooksul,” räägib Kaljulaid.

„Kaja Kallas oleks võinud ka pea peal seista ja lubada astmelist tulumaksu ning kõigile mittekodanike kodakondsust – ma arvan, et Keskerakonna juhatus oleks ikka andnud eitava vastuse,” pakub poliitik.

Ta rõhutab, et Reformierakonna pakkumist oleks pidanud igal juhul tõsisemalt kaaluma ja minema läbirääkimistele. Reformierakonna võitu ja Kaja Kallase isiklikku ülitugevat tulemust tuleks Kaljulaiu sõnul aktsepteerida ja vähemalt läbirääkimiste laua taha istuda. „Mina arvan ja kujutan ette, et Reformierakonna poolel on täna usaldust Keskerakonna vastu ikka väga vähe,” lausub ta.

Yana Toom mõtleb Kaljulaidiga liituda

Yana Toom Foto: Tatjana Iljina

Teadaolevalt oli EKREga koos koalitsiooni loomise vastu ka Yana Toom. Õhtulehe pärimise peale vastab poliitik, et ka tema on kaalunud Keskerakonna juhatusest lahkumist.

„Ma saan Raimondist täiesti aru. Olen ka ise lahkumise peale mõelnud, aga ma ootan veel,“ kommenteerib Toom ja lisab, et tal on Kaljulaidi juhatusest lahkumise pärast kahju. Samas märgib Toom, et probleemi ei saa eemalt lahendada.

„Kui sa tahad midagi muuta, siis ole selle osa. Ma olen siiski optimistlik ja usun, et midagi annab veel muuta,“ sõnab Toom.

„Ma saan aru, miks Raimond lahkus. Me elame semiootilises maailmas ja see oli lihtsalt märk sellest, et ta ei ole olukorraga rahul. Samas tähendab see seda, et nüüd on juhatuses üks vastuhääl lihtsalt vähem,“ selgitab poliitik.

Kõlvart: koalitsioon EKREga on kahtlane

Mihhail Kõlvart Foto: Tiina Kõrtsini

Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart kritiseeris EKRE seniseid teravaid väljaütlemisi.

Poliitik tõdes venekeelses „Aktuaalses kaameras“, et tema jaoks on koostöö EKREga kaheldav, kuna partei juhtide avaldused viitavad arusaamale, nagu poleks iga Eesti ühiskonna liige väärtus, ja sellise lähenemisega ei saa Kõlvarti sõnul riiki juhtida, vahendas ERRi uudisteportaal.

Poliitik ei andnud otsest vastust küsimusele, kuidas Keskerakonna venekeelsed valijad reageeriksid võimalikule koalitsioonile EKREga, sest läbirääkimised alles käivad.

Kõlvarti sõnul tahaks ta näha, et EKRE suudab ka teisi koalitsioonipartnereid kuulata ja oma retoorikat pehmendada. Mees märkis veel, et selline koalitsioon tundub talle isiklikult ikkagi kahtlane.